Usuwanie rozstępów – laser, mezoterapia, dermabrazja
Dyskomfort psychiczny, którego można się pozbyć
Rozstępy (lac. striae distensae) to częsty problem skóry występujący u 40% – 60% osób. Nie są uznawane za chorobę, ale są powodem dyskomfortu psychicznego, ze względu na swój nieestetyczny wygląd. Przyczyny powstawania rozstępów nie są do końca wyjaśnione. Częściej występują u kobiet, jednak mogą pojawiać się również u mężczyzn.
W procesie powstawania rozstępów dużą role przypisuje się uwarunkowaniu genetycznemu, mechanicznemu rozciąganiu skóry oraz hormonom – pojawiają się najczęściej w sytuacjach zupełnie fizjologicznych, jak ciąża czy okres dorastania. Dochodzi wtedy do zmiany proporcji ciała i rozciągania skóry w niektórych okolicach ciała oraz dużych przemian hormonalnych. Inne typowe sytuacje powstawania rozstępów to: otyłość, nadczynność nadnerczy i terapia sterydami.
Rozstępy najczęściej pojawiają się na piersiach, skórze brzucha, pośladkach, udach, ramionach i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Początkowo są różowo-czerwone, ze względu na przewagę procesów zapalnych w skórze. Z czasem staja się odbarwione z przewaga zaniku. Skóra wówczas przypomina bibule – ze względu na utratę włókien kolagenowych i elastyny.
Rozstępy histopatologicznie i morfologicznie przypominają blizny, i klasyfikowane są w zależności od czasu tworzenia się, szerokości oraz długości.
Jak usunąć rozstępy?
Leczenie rozstępów jest trudne i zazwyczaj wymaga poddania się cyklom zabiegów. Nie ma do tej pory ostatecznego konsensusu postępowania terapeutycznego. W przypadku interwencji w początkowych stadiach (gdy rozstępy są różowo-czerwone), można osiągnąć lepsze wyniki leczenia, ponieważ minimalizujemy wtedy przemiany strukturalne naskórka. W przypadku starych zmian, efekty usuwania rozstępów są trudniejsze do osiągnięcia.
W zależności od sposobów likwidacji rozstępów, możemy je podzielić ze względu na stopnie inwazyjności zabiegów:
- kremy z tretinoiną,
- pilingi medyczne,
- wysoko skoncentrowanego światła pulsacyjnego – IPL,
- dermabrazja,
- mezoterapia,
- barwnikowy laser pulsacyjny.
- laserowa fototermoliza.
Efekty laserowego usuwania rozstępów
Usuwanie rozstępów – cena zabiegu