Usuwanie włókniaków i rogowiaków
Włókniaki (fibroma) są łagodnymi nowotworami, powstającymi z tkanki łącznej skóry właściwej. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Co prawda są to zmiany nowotworowe, lecz nie złośliwieje. Bywają jednak dużym problem estetyczny zwłaszcza, gdy występują na odsłoniętych częściach ciała (np. głowa) i dlatego wiele osób szuka pomocy w celu usunięcia włókniaka.
Włókniaki miękkie
Włókniaki miękkie to łagodne guzki o charakterze wrodzonym, ale pojawiają się w różnym wieku, zwykle w wieku starszym. Lokalizują się zwykle w miejscach przewlekle drażnionych jak szyja, fałdy pachowe, podpiersiowe czy brzuszne. Nie powodują dolegliwości i nie mają tendencji do samoistnego ustępowania. Usunięte laserem CO2 z reguły nie pozostawiają śladu. Znieczulenie w zależności od wielkości zmian – może być miejscowe lub nasiękowe.
Włókniaki twarde
Są to zwłóknienia w obrębie skóry, pojawiające się m.in. w odpowiedzi na uraz czy ukąszenie owada. Występują często w obrębie kończyn. Mogą pojawiać się w każdym wieku. Lokalizują się głębiej niż włókniaki miękkie dlatego po usunięciu laserem CO2 pozostaje blizna. Często nawracają.
Rogowiak kolczystokomórkowy (Keratoacanthoma)
Jest guz rzekomonowotworowy charakteryzujący się szybkim wzrostem i tendencją do samoistnego ustępowania. Rozwija się z mieszka włosowego i zwykle występuje u osób w starszym wieku. Najczęściej lokalizuje się w skórze odsłoniętej: na twarzy, niekiedy grzbietach rąk.