Ocena znamion (badanie dermatoskopowe)

Pierwsza linia wykrywania nowotworów skóry

Dermatoskopia to metoda diagnostyczna do oceny znamion (tzw. „pieprzyki”) zlokalizowanych w obrębie naskórka i skóry właściwej. To prosta, nieinwazyjna technika – samo badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Polega na oglądaniu zmian skórnych w powiększeniu od 10 do 70-krotnym. W badaniu wykorzystuje się dermatoskopy ręczne i stereomikroskopy lub wideodermatoskopy. Oglądamy zmiany w świetle spolaryzowanym i niespolaryzowanym wymagającym olejka imersyjnego – imersja zmienia odbicie światła i zwiększa przejrzystość warstwy rogowej naskórka. Pozwala to na lepszą wizualizację zmian barwnikowych.

ocena znamion skórnych SzczecinDermatoskopia pozwala rozróżnić zmiany barwnikowe i niebarwnikowe. Stosowania jest do oceny znamion, ale również i niemelanocytowych nowotworów skóry. Szczególnie ważne jest zastosowanie tej techniki we wczesnym wykrywaniu czerniaka. Metoda ta cechuje się 83% czułością w wykrywaniu czerniaka skóry. Pozwala na wychwycenie zmian klinicznie podejrzanych kwalifikujacych się do usunięcia chirurgicznego, zanim rozwinie się nowotwór złośliwy o dużym zaawansowaniu.

Czerniak (malignant melanoma)

czerniak nowotwór skóryCzerniki rozwijają się w obrębie barwnikowych (melanocytowych) zmian skórnych, dlatego często uważane są za część tzw. „pieprzyka” i ignorowane przez chorych. W większości przypadków udaje się je zidentyfikować dopiero w badaniu dermatoskopowym.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaka to:

Gdzie występuje czerniak?
Miejscami najczęstszego występowania czerniaka są obszary najbardziej wystawione na promieniowanie słoneczne: twarz i szyja, skóra owłosiona głowy, kark, rąk. Zagrożone są również miejsca częstych podrażnień mechanicznych: pachy, łokcie, ramiona, klatka piersiowa, brzuch, plecy, pośladki oraz stopy – zwłaszcza podeszwy stóp.

Kiedy podejrzewać czerniaka?
Pierwszymi objawami, które powinny wzbudzić nasz niepokój są zmiany zachodzące już w obecnych znamionach. Chodzi tu głownie o zmianę ich kształtu, zabarwienia, powiększanie się, świąd czy pieczenie. A także pojawienie się kolejnej, asymetrycznej zmiany barwnikowej o nieostrych granicach i nieregularnym zabarwieniu.

Profilaktyka i zapobieganie powstawaniu czerniaka
Wielu czynników ryzyka nie jesteśmy w stanie zmienić, np. predyspozycje fenotypowe czy genetyczne. Jednak jeden z nich (najważniejszy) pozostaje w naszym zasięgu – promieniowanie UV.

Profilaktyka czerniaka w dużej mierze polega na rozsądnym korzystanie ze słońca. Opalać się czy korzystać z solarium nie powinny osoby z jasną karnacją oraz dużą liczbą znamion. Należy też stosować filtry chroniące w dużym stopniu przed promieniowaniem UVA i UVB, a nawet takie, które całkowicie blokują promienie słoneczne (tzw. „blokery”).

 

Ocena znamion – cena

 

Umów się do specjalisty

  • Rejestracja: (+48) 791 529 417
  • gabinet@dermestetic.pl
  • al. Powstańców Wielkopolskich 82/LU2, 70-110 Szczecin
  • lub wypełnij formularz