Usuwanie cellulitu tzw. „pomarańczowej skórki”
Najskuteczniejszym zabiegiem jest mezoterapia antycellulitowa
Słowo „cellulit” nie jest jednostką chorobową z medycznego punktu widzenia. Nazwa ta została stworzona na potrzeby marketingowe. Jest to stan fizjologiczno-anatomiczny, który ze względu na budowę ciała – płeć, występuje przeważnie u kobiet. Nasila i uwidacznia się zazwyczaj z wiekiem wraz z ubywaniem włókien kolagenowych i utratą jędrności przez skórę, jednak i to nie stanowi reguły, gdyż jego występowanie możemy zauważyć również u 20-latek, osób wysportowanych i szczupłych.
Wg badań zmiany na skórze, określane często jako grudkowo-wyboiste (tzw. cellulit), posiada około 90% kobiet. Jak dotąd podaje się dwie przyczyny powstawania cellulitu – uwarunkowanie genetyczne i/lub podłoże hormonalne, nie wykluczone jest także, że jego powstawaniu lub rozwijaniu się sprzyja pewien styl życia. Bardzo często wiąże się też z przerostem tkanki tłuszczowej w określonych miejscach ciała – udach, ale także i na brzuchu oraz ramionach.
Z dotychczasowych badań wynika, że fakt zwiększonego występowania cellulitu u kobiet wynika ze struktury w układzie włókien tkanki łącznej – mężczyźni mają gęściejszą strukturę włókien niż kobiety. Badania medyczne wykazały, że nie ma powiązania pomiędzy zaburzeniami w mikrokrążeniu, odkładaniem się toksycznych produktów przemiany materii i innymi powszechnie posądzanymi czynnikami a powstawaniem cellulitu.
Możemy więc wywnioskować, że wszelkiego rodzaju masaże, diety, elektrostymulacje czy inne szeroko reklamowane „magiczne” sposoby walki z nim, z pewnością nie przeniosą długotrwałych efektów.