Ziarniniak naczyniowy – usuwanie zmiany
Laserowe usuwanie zmiany
Ziarniniak naczyniowy jest łagodną chorobą spowodowaną rozrostem naczyń krwionośnych. Ma on postać czerwonego zgrubienia skóry (guzka), zazwyczaj nie przekraczającego 2 cm długości. Może on dotknąć ludzi w każdym wieku, ale w największej grupie ryzyka znajdują się osoby młode.
Ziarniniak naczyniowy szybko rośnie przez kilka pierwszych tygodni powstania po czym ten proces gwałtownie hamuje. Może być płaski lub uszypułowany a każde uszkodzenie może doprowadzić do obfitego krwawienia. Najczęściej występuje w postaci pojedynczej zmiany w danym miejscu.
U dzieci ziarniniaki naczyniowe bardzo często występują na szyi i głowie, natomiast u osób dorosłych na dłoniach, ramionach, stopach i tułowiu. Zdarza się, że występuje też na wargach, nosie i w jamie ustnej.
O ile ziarniniak naczyniowy jest łagodną zmianą skórną, o tyle jego nieestetyczny wygląd może powodować dyskomfort psychiczny. Natomiast nawet lekki jego uraz może doprowadzić do obfitego i trudnego do zatamowania krwawienia a w konsekwencji do stanu zapalnego.
Przyczyny powstawania ziarniniaka naczyniowego
Do tej pory nie zidentyfikowano przyczyny powstawania na skórze ziarniniaków naczyniowych, jednak udało się zidentyfikować klika czynników, które przyczyniają się do jego powstania i rozwoju:
- najczęstsza to urazy skóry – ukłucia,
- zmiany lub zaburzenia hormonalne: ciąża, menopauza, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
- nieprawidłowości wzrostu lub odbudowy naczyń krwionośnych,
- przyjmowanie niektórych leków, np. retinoidy,
W celu zapobiegnięcia dalszego wzrostu ziarniniaka naczyniowego, jego urazom i dalszym konsekwencjom, warto udać się do lekarza specjalisty – dermatologa, w celu jego usunięcia.
Leczenie zmiany skórnej
Przed wykonaniem zabiegu, lekarz dermatolog bada zmianę dermatoskopowo w celu potwierdzenia, że jest to na pewno ziarniniak naczyniowy, a nie zmiana nowotworowa i można go bezpiecznie usunąć.
Najskuteczniejszą metodą usuwania ziarniniaka jest obecnie laseroterapia. Dla komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie w miejscu zabiegu. Po takim zabiegu, szansa na powtórny nawrót zmiany jest niewielki. Należy jednak wiedzieć, że pojawianie się ziarniniaków naczyniowych na skórze, jest cechą indywidualną dla każdej osoby i niektórzy po prostu mają do tego predyspozycje.
Usuwanie ziarniniaka naczyniowego – cena