Zabiegi: Zabiegi na zmarszczki

 

Jak powstają zmarszczki

Zmarszczki są naturalnym wskaźnikiem normalnego procesu starzenia się a można zobaczyć je na powierzchni skóry w postaci płytszych lub głębszych linii, rowków i zagnieceń. Główną przyczyną ich powstawania jest utrata elastyczności skóry. Wraz ze starzeniem się ciała, podział komórek skóry spowalnia, warstwa skóry właściwej zaczyna się przerzedzać, a komórki tłuszczowe znajdujące się pod skórą właściwą zaczają się kurczyć. Wskutek tego, gruczoły łojowe wytwarzają cieńszą powłokę lipidowa na skórze, a która przez to zachowuje mniejsze ilości wilgoci.
Skóra staje się bardzie podatna na pogłębianie oraz utrwalanie powstających nierówności, gdyż traci swoja zdolność sprężystości i elastyczności.

zmarszczki na twarzy

Typy zmarszczek

Zmarszczki dynamiczne (zmarszczki mimiczne) – należą do nich zmarszczki, które pojawiają się na twarzy w sposób naturalny, jako ekspresja naszych emocji. W młodym wieku, skóra jest jędrna i elastyczna, dlatego wszelkie linie pojawiające się na twarzy szybko staja się znów niewidoczne. Wraz z wiekiem i zmniejszona produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, linie i „zagięcia” coraz rzadziej znikają z powierzchni skóry. Ostatecznie pozostają tam na stale.

Zmarszczki statyczne – to te, które powstają na twarzy niezależnie od naszej mimiki twarzy. Powstawanie zmarszczek statycznych spowodowane jest zmniejszaniem się grubości tkanki podskórnej, a duży wpływ na to zjawisko maja wiek, styl życia (np. palenie papierosów, picie alkoholu) i ekspozycja na promienie słoneczne (również solarium).

Główne przyczyny powstawania zmarszczek:

 • mimiczne – wynikające z ruchów mięśni (mimiki twarzy),
 • posłoneczne – spowodowane szkodliwym działaniem promieni UV,
 • senne – wynikające z ułożenia twarzy (skóry) podczas snu,
 • grawitacyjne – spowodowane naturalnym procesem starzenia się skóry.

Zabiegi na zmarszczki

Odpowiednim doborem zabiegu i preparatu, którego celem jest redukcja lub całkowite usuniecie zmarszczek na twarzy, szyi czy dekolcie, zajmuje się lekarz medycyny estetycznej. W zależności od głębokości i lokalizacji zmarszczek, stosowane są najczęściej dwa rodzaje preparatu: toksyna botulinowa (pot. botoks) i kwas hialuronowy.

Redukcja zmarszczek dynamicznych polega na zablokowaniu przyczyny ich powstawania, a wiec mięśni twarzy odpowiadających za mimikę. W tym celu stosuje się iniekcje domięśniowe toksyny botulinowej, która paraliżuje ich możliwości kurczenia się.

Botoks (Botox, Azzalure)

botox zabiegi szczecin

Toksyną botulinową redukujemy:

 • zmarszczki poziome czoła,
 • kurze łapki,
 • zmarszczki międzybrwiowe,
 • przeciwdziałamy opadaniu lub podnosimy powieki,
 • niektóre zmarszczki na szyi.

Kwas hialuronowy (Stylage, Neauvia, Juvederm, Restylane)

Ze względu na inne podłoże powstawania (ubytek tkanki), usuwanie zmarszczek statycznych przebiega w zupełnie inny sposób. Mianowicie, w trakcie zabiegu podawany jest w formie iniekcji kwas hialuronowy, który dzięki swym właściwością higroskopijnym, absorbuje wodę – zwiększa swoja objętość i tym samym wypełnia zmarszczkę od wewnątrz.

kwas hialuronowy zabiegi Szczecin

Wypełniaczami redukujemy i modelujemy m.in.:

 • linie marionetek,
 • faldy nosowo-wargowe,
 • zmarszczki nakątne,
 • oraz modelujemy usta (ich kształt i objętość).