Zabiegi na twarz : 4 najpopularniejsze zabiegi
Zabiegi na twarz to pojęcie bardzo szerokie. W ich skład mogą wchodzić zarówno zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak i nawet masaż. Jest wśród nich kilka, które warto zasługują szczególnie na uwagę, ze względu na swoją wyjątkową skuteczność i popularność w naszym gabinecie.
1. BOTOKS
Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A (naturalne białko i neurotoksyna) jest to znany lek o szerokim spektrum działania. Jego działanie polega na zmniejszeniu napięcia mięśni. W medycynie estetycznej substancja ta stosowana jest w celu złagodzenia rysów twarzy oraz wygładzenia (a czasami całkowitego usunięcia) istniejących zmarszczek mimicznych. Zastrzyki z botoksu sprawiają, że twarz nabiera młodego wyglądu. Na świecie zabiegi estetyczne z użyciem botoksu zaczęto wykonywać pod koniec lat 80 ubiegłego wieku, natomiast w Polsce około 10 lat później.
Przed zabiegiem lekarz oczyszcza twarz oraz dezynfekuje miejsce zabiegu. Następnie wstrzykuje wcześniej przygotowany roztwór toksyny botulinowej w wybrany mięsień, by zablokować jego działanie a jednocześnie powstawanie zmarszczek w tym miejscu. Według większości pacjentów zabieg jest bezbolesny, porównywalny z ukąszeniem komara, jednak przed jego wykonaniem można poprosić o znieczulenie miejsca iniekcji kremem znieczulającym. Wszystko po to, by nasi pacjenci zawsze wychodzili z gabinetu uśmiechnięci.
Botoks podany w okolice zmarszczki ma za zadanie zablokować przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy odpowiedzialnych za jej powstawanie. Preparat działa to paraliżująco na mięśnie, które w danym rejonie tracą zdolność kurczenia się. Skóra dzięki temu przestaje się marszczyć, rozluźnia się, natomiast zmarszczki mogą nawet zaniknąć na czas działania preparatu. W zależności od miejsca zabiegu i siły mięśnia, lekarz dobiera odpowiednią ilość toksyny botulinowej do wstrzyknięcia.
Przez cztery godziny po zabiegu nie można masować twarzy, dużo schylać się oraz kłaść. Mogłoby to doprowadzić do niechcianego przemieszczenia się preparatu poza miejsce iniekcji. Pierwsze efekty po zabiegu pojawiają się nawet po 24 godzinach, jednak na pełny efekt należy poczekać do 14 dni. W przeciągu trzech tygodni pacjent może umówić się na wizytę kontrolną. Lekarz sprawdza, czy botoks rozprowadził się równomiernie oraz zrobić ewentualne korekty. Poprawą wyglądu można cieszyć się do około 6 miesięcy.
W przypadku zabiegu z wykorzystaniem botoksu nie ma ani górnej granicy wieku.
Większości z nas zabiegi z wykorzystaniem botoksu kojarzy się z usuwaniem zmarszczek, jednak nie można zapomnieć o innych zastosowaniach toksyny botulinowej. Do wskazań możemy zaliczyć nadpotliwość (redukuje nadczynność gruczołów łojowych) oraz bruksizm (rozluźnia mięśnie i uniemożliwia zaciskanie zębów).
2. Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy zwany również „eliksirem młodości” to jeden z najlepszych sposobów poprawiania urody i przywrócenia jej prawidłowego poziomu nawilżenia i odmłodzenia skóry oraz wygładzenia zmarszczek. Kwas hialuronowy to związek naturalnie występujący w skórze, z tego powodu nie należy obawiać się zabiegów z jego wykorzystaniem.
Warto wiedzieć, że w naszym organizmie około 30% kwasy hialuronowego ulega codziennemu rozpadowi, a na jego miejsce wytwarzane są nowe cząsteczki. Jednak wraz z wiekiem, proces wytwarzania kwasu hialuronowego przez organizm zmniejsza się. Dlatego często uzupełnia się jego niedobór dostarczając go z zewnątrz. Kwas hialuronowy stosuje się najczęściej do modelowania owalu twarzy, wypełniania zmarszczek jak i modelowania ust. Kwas hialuronowy można również stosować w celu spłycenia blizn które powstały na przykład w wyniku poważnej operacji.
Przebieg zabiegu: Na oczyszczoną skórę nakłada się krem znieczulający. Zabieg wypełniania kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu w preparatu z kwasem hialuronowym, na odpowiednią głębokość (w zależności od tego, co zamierzamy wypełnić i jakiego efektu się spodziewamy). Kwas ma elastyczną i plastyczną postać żelu, który ma za zadanie uzupełnić miejsca, gdzie pojawiły się zmarszczki lub bruzdy. Do podania preparatu lekarz może użyć igły lub kaniuli – w zależności o wskazań. Kaniula to tępo zakończona igła, która ślizga się w tkance. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po zabiegu.
Kwas hialuronowy można wstrzykiwać na różne sposoby:
- liniowo – wzdłuż zmarszczki,
- w formie depozytów – wypełniających zapadniętą tkanke,
- jako nici hialuronowe – mają za zadanie napięcie i lifting skóry.
W medycynie estetycznej stosuje się 2 rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany (tzw. wypełniacz, efekty utrzymują się średnio od 6 do 18 miesięcy) oraz nieusieciowany (stosowany do nawilżenia skóry, utrzymuje się w tkance do miesiąca).
Kwas hialuronowy jest bardzo potrzebny w naszym organizmie. Hamuje on starzenie się skóry. Zabiegi kwasem hialuronowym przywracają skórze sprężystość i jędrność oraz poprawiają nawilżenie, a także przyczyniają się do spłycenia zmarszczek statycznych. Trwałość efektów zabiegów z kwasem hialuronowym jest uzależniona od różnych czynników: tempa samoistnego usuwania go przez organizm, uwarunkowań genetycznych, własnych sposób dbania o skórę twarzy i od naszego trybu życia.
3. Mezoterapia
Mezoterapia to zabieg estetyczny, nad którym warto się już zastanowić przed trzydziestką. Mezoterapia igłowa działa odmładzająco, regenerująco oraz dogłębnie nawilżająco. To jeden z częściej wybieranych zabiegów estetycznych na świecie. To świetny zabieg, uważany za jeden z najbezpieczniejszych i przeprowadzana na świecie od ponad 50 lat.
Podczas zabiegu mezoterapii igłowej lekarz nakłuwa twarz (lub inny obszar ciała, w którym występuje problem) cienką igłą w równych odstępach. Wstrzykuje w ten sposób, do głębszych warstw skóry, koktajl składników nawilżających i rewitalizujących, który nigdy nie dotarłby tam stosując preparaty powierzchowne, jak np. kremy. W zależności od potrzeb, lekarz morze wybrać gotowy preparat, albo dobierze składniki indywidualnie w zależności od tego, jaki pacjent chce uzyskać efekt i z jakim problemem przychodzi do gabinetu. Po podaniu składników aktywnych, w skórze, uruchamiają się naturalne procesy odnowy skóry – zwiększa się ilość wytwarzanego kolagenu i elastyny, a także spłycają się drobne zmarszczki. Cera zyskuje zdrowy i naturalny blask (można powiedzieć że nasza skóra „zażyła spa”).
Mezoterapia wspomaga mikrokrążenie i stymuluje komórki, dlatego już po kilku godzinach od zabiegu pacjenci zauważają pierwsze efekty. Cera staje się promienna, napięta oraz wygładzona. Efekt mezoterapii igłowej utrzymuje się przez kilka miesięcy (czas zależy m.in. o indywidualnych cech organizmu i stylu życia). Jednak by w pełni skorzystać z jej dobrodziejstw, zaleca się wykonanie serii zabiegów, aby efekty były bardziej spektakularne.
Mezoterapię igłową zaleca się tym osobom, które nie są zadowolone z kondycji swojej skóry, których skóra pozbawiona jest blasku z wyraźnymi oznakami zmęczenia. Im szybciej zdecydujemy się na zabieg, tym wolniej nasza skóra będzie się starzeć.
Wskazaniem do zabiegu jest również chęć zniwelowania rozstępów, które pojawiły się na skutek ciąży lub przebytej choroby. Mezoterapia gwarantuje również zredukowanie cellulitu, blizn jak i zahamuje wypadanie włosów oraz stymuluje ich wzrost.
4. Komórki macierzyste
W medycynie estetycznej ogromną nadzieję budzi zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych. Wielu specjalistów twierdzą, że komórki macierzyste spośród wszystkich dostępnych metod i zabiegów estetycznych dają największą szansę na przywrócenie młodości. Warto wiedzieć, że każdy pacjent nosi je w sobie i może w każdej chwili z nich skorzystać. Komórki macierzyste mają duże zdolności regeneracyjne i m.in. doskonale pobudzają skórę do odnowy. Od zwykłych komórek różnią się tym, że posiadają zdolność do nieograniczonej ilości podziałów, a także do odnawiania i regeneracji uszkodzonych struktur tkankowych. Krótko mówiąc – podane do danej tkanki przybierają jej postać.
Zabieg polega na pobraniu od pacjenta krwi, z której po specjalnym przygotowaniu (filtrowaniu i aktywacji) uzyskuje się materiał do podania. Preparat podaje się miejscowo, metodą śródskórnych iniekcji (ta część zabiegu przypomina wyżej opisywaną mezoterapię igłową). Istotą bezpieczeństwa jest to, że materiał pochodzi z organizmu pacjenta, dlatego nie może być przyczyną reakcji alergicznych. Komórki macierzyste podane w daną okolicę potrafią rozpoznać środowisko, w którym się znalazły. Od razu rozpoczynają proces regeneracji i odmładzania, czego efektem jest skuteczna odbudowa tkanek.
Wskazania do wykonania zabiegu komórkami macierzystymi:
- leczenie wiotkości skóry twarzy i ciała,
- rewitalizacja skóry twarzy,
- leczenie oparzeń, ran i blizn,
- profilaktyka anti-aging,
- zwiększenie skuteczności innych zabiegów medycyny estetycznej.
Dzięki zabiegom komórkami macierzystymi można zyskać wygląd osoby młodszej o kilka lat. Zmarszczki zostają wygładzone, a cera nabiera zdrowego blasku, podnoszą się policzki, znikają przebarwienia. Efekt jaki uzyskujemy jest naturalny. Poprawa wyglądu następuje w sposób bezpieczny – poprzez naturalne procesy regeneracyjne a efekty pojawiają się stopniowo z każdy dniem. Pełny efekt zabiegu otrzymujemy po kilku miesiącach.