Zmarszczki mimiczne – jak powstają i co z nimi zrobić
Zmarszczki mimiczne to nic innego, jak powstające na powierzchni skóry twarzy ślady powodowane przez skurcze mięśni. Każdego dnia nasza twarz wyraża wiele emocji i to właśnie to jest główną przyczyną ich powstawania.
Jak wskazuje nazwa zmarszczki te powstają poprzez grymasy twarzy, które bardzo często powtarzamy – marszczymy czoło, podnosimy i marszczymy brwi, mrużymy oczy czy uśmiechamy się. Zatem zmarszczki mimiczne powstają na czole, między brwiami, wokół ust i oczu.
Życie narzuca szybki pęd więc utrudnia nam to kontrolowanie czy w geście wyrażania uczuć marszczymy się zbyt mocno czy też nie. Im bardziej ekspresyjnie wyrażamy emocje, tym zmarszczki będą robić się głębsze i bardziej widoczne. Jednak warto wiedzieć, że nie ma dolnej granicy wieku, w której ten rodzaj zmarszczek się pojawia. Zdarza się, że pierwsze oznaki zmarszczek można dostrzec już u dwudziestokilkuletnich osób.
Wpływają one dość mocno na komfort życia, twarz robi się smutna, zmęczona. Należy mieć świadomość, że nie tylko emocje mają wpływ na powstawanie zmarszczek. Wpływa też na to naturalny proces starzenia się skóry. Z wiekiem nieuchronnie zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu i elastyny, a to one odpowiedzialne są za odpowiedni poziom nawilżenia i napięcia skóry. Również ilość naturalnie produkowanego przez nasz organizm kwasu hialuronowego jest coraz mniejsza, a co za tym idzie zmarszczki mimiczne będą się pogłębiać i z czasem przekształca się w zmarszczki statyczne. Dlatego musimy być świadomi tego, że nie uchronimy się przed powstawaniem zmarszczek mimicznych.
Kiedy zauważymy pierwsze oznaki powstawania zmarszczek mimicznych, powinniśmy przejrzeć, jakie są obecnie dostępne dla nas środki i metody walki z takim problemem. Na pierwszej linii stoją preparaty nawilżające i regenerujące skórę. Koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na własne odruchy mimiki twarzy i w miarę możliwości kontrolować je. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu, czyli po prostu picie dużej ilości wody. Zdrowy styl życia i odżywiania również są podstawą do utrzymania zdrowej skóry. Pamiętajmy jednak, że największą skuteczność przyniesie nam odpowiednio dobrany zabieg estetyczny. Wszystkie kremy i preparaty stosowane do pielęgnacji działają tylko na powierzchnię skóry. Natomiast indywidualnie dobrany zabieg może dotrzeć do głębokich warstw skóry, które najbardziej tego potrzebują.
Zabiegi na twarz z wykorzystaniem botoksu
W medycynie estetycznej znajdziemy wiele zabiegów dedykowanych do walki ze zmarszczkami mimicznymi. Zabiegiem, który najczęściej się wykonuje do walki z nimi jest botoks (toksyna botulinowa), ma on największą moc działania, jeżeli chodzi o ten typ zmarszczek. Lek zatrzymuje przekaźnictwo nerwowe, rozluźnia spięte mięśnie, a co za tym idzie pomniejsza zmarszczki. Botoks zaczyna działać po około 2 dniach, jednak pełny efekt osiąga w drugim tygodniu po zabiegu i utrzymuje się nawet do 6 miesięcy. Czas ten zależy od podłoża genetycznego jak i stylu życia.
Warto również wziąć pod uwagę zabieg komórkami macierzystymi. Świetnie regeneruję i odmładza skórę, jednak nie należy się spodziewać równie spektakularnych efektów w walce ze zmarszczkami mimicznymi, jak po zastosowaniu botoksu. Komórki macierzyste pozyskuje się z naszej własnej krwi. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny, nie powinien nas
uczulić. Zabieg ten regeneruje skórę, wygładza częściowo zmarszczki i pobudza ją do syntezy kolagenu i elastyny. Takie zabiegi może wykonać każdy kto nie jest w stanie pogodzić się z powstawaniem zmarszczek mimicznych a w jakimś stopniu obawia się botoksu.
Kolejną alternatywą dla botoks, która działa odświeżająco i regenerująco na skórę to mezoterapia z kwasem hialuronowym niesieciowanym – mezolift. To koktajl składników – minerałów, witamin, substancji aktywnych i kwasu hialuronowego, które nawilżają i regenerują skórę od wewnątrz. Mezoterapia dostarcza substancji odżywczych, napina skórę, dodaje jej blasku. Zabieg może również spłycić mniejsze zmarszczki statyczne i zmniejszyć intensywność powstawania zmarszczek dynamicznych. Regularnie wykonywany zabieg (w zależności od potrzeb skóry) utrzymuje się średnio od 4 do 12 miesięcy.
Zabiegi wykonywane u lekarza specjalisty to połowa sukcesu, drugą jest to jak dbamy o skórę w domu. Dbając o siebie, wprowadzając zdrowe nawyki będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrową, gładką skórą.