Jak zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień latem?

niechciane efekty opalania przebarwienia skóry
Z problemem plam i różnego rodzaju zmian skórnych boryka się wielu ludzi. O ile piegi powstałe na nosie mogą dodać nam uroku, tak duże, trwałe plamy niekoniecznie. Głównym czynnikiem powstawania przebarwień w okresie letnim jest słońce i nadmierne zażywanie kąpieli słonecznych bez prawidłowego zabezpieczenia skóry. Inną przyczyną ich powstawania mogą być  zabiegi estetyczne, których nie powinno wykonywać się latem (zabiegi laserowe, peelingi i dermabrazje).

Przebarwienia to nic innego, jak nadmierne miejscowe nagromadzenie się melatoniny (naturalny barwnik), przybierające postać plam na skórze.  Wystawiając się na słońce, szkodliwe promienie UV przenika przez nasz naskórek i pobudza do działania komórki odpowiedzialne za pigmentację naszej skóry (malanocyty). Wytwarzają one barwnik, który ma za zadanie ochronić skórę przed przyjęciem zbyt dużej dawki promieniowania UV.

Najbardziej narażone są miejsca odsłonięte, czyli głowa, szyja, dekolt, dłonie i ramiona. Warto wiedzieć, że podatność na powstawanie przebarwień zyskuje się głównie z wiekiem.  Jednak nasz stan zdrowia również ma na to wpływ – mocno narażone są kobiety, które borykają się z problemami hormonalnymi (ciąża,  menopauza, zażywanie antykoncepcji) czy osoby z nadczynnością tarczycy. Za powstawanie przebarwień mogą być również odpowiedzialne leki uwrażliwiające na słońce, które przyjmujemy. Są to między innymi leki przeciwreumatyczne, antybiotyki, leki na serce, niektóre zioła. Również osoby po przebytym trądziku powinny prawidłowo zabezpieczać skórę przed UV, ponieważ problem może wrócić ze zdwojoną siłą.

Występuje kilka rodzajów przebarwień. Najczęściej mamy styczność z:

  • piegami – są spowodowane zaburzeniami w pracy melanocytów. Ludzie, którzy posiadają piegi mają w skórze taką samą ilość melaniny co ci którzy ich nie mają. Natomiast różnicą jest to, że u nich barwnik nie rozprowadza się równomiernie. Są one niewielkie, natomiast tworzą się skupiska. Walka z nimi może okazać się niezbyt skuteczna, ponieważ piegi są dziedziczne. Wielu osobom piegi dodają zaś naturalnego uroku i blasku;
  • ciemnymi małymi plamkami – ten rodzaj pojawia się właśnie po nadmiernym opalaniu się. Wpływ na to, jak duże powstaną i w jakiej ilości ma nasza predyspozycja indywidualna skóry, czyli wrodzona wrażliwość na promieniowanie UV. Niektórzy mają to szczęście, że rozkład melatoniny przypada równomiernie i przebarwienia nie powstaną, a u innych niestety nierównomiernie i dochodzi do ich powstania.

Aby latem zminimalizować ryzyko powstawania przebarwień powinniśmy ograniczyć nadmierne opalanie się i unikać solarium – tam wiązka UV jest silniejsza i bardziej szkodliwa. A także pamiętać o używaniu kremów z wysoką zawartością SPF (najlepiej 50+ lub silniejszych). Rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów, tak aby każdy znalazł swój ulubiony oraz odpowiedni dla skóry. Pamiętajmy, aby kosmetyki z ochroną słoneczną nakładać regularnie, najlepiej co 3 godziny, w odpowiedniej ilość.

 

Usuwanie przebarwień

Do walki z przebarwieniami można wdrożyć również zabiegi z użyciem peelingów medycznych. Szczególnie polecany jest Cosmelan, pozwala on praktycznie w 100% pozbyć się problemu przebarwień. Aby wzmocnić działanie peelingu powinno się wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Jeśli przebarwienia są dość jasne, można wybrać peelingi na bazie kwasów, są one mniej inwazyjne i słabsze od tych medycznych. W przypadku takich zabiegów również zaleca się ich powtórzenie.

przebarwienia słoneczne

Warto również wypróbować zabieg mikrodermabrazji. Jest to mechaniczne złuszczanie obumarłego naskórka. Skutecznie redukuje przebarwienia, ale również niedoskonałości skóry takie, jak blizny czy usuwa zaskórniki.

Skutecznym zabiegiem jest też laserowe usuwanie przebarwień. Laser skutecznie rozbija komórki, w których znajduje się nadmiar melatoniny. Po zabiegu, plamy ściemnieją, a dopiero później zaczną się łuszczyć i znikać. Jednak zalecane jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu w celu osiągnięcia zadowalającego efektu. Laser dodatkowo odmładza skórę oraz doprowadza do jej ujędrnienia.

Zapraszamy do naszego gabinetu na bezpłatną konsultację, w celu doboru odpowiednich zabiegów do skutecznej walki z powstałymi przebarwieniami.