Jak zlikwidować drugi podbródek?
Skłonność do posiadania tzw. „drugiego podbródka” lub nadmiaru tłuszczu pod brodą jest często cechą dziedziczną. Jeżeli w rodzinie pojawia się taka skłonność, np. u matki czy babci a w tej chwili go nie posiadasz, nie oznacza to, że za kilka lat może się nie pojawić. Nie jest to też wyłącznie problem otyłych kobiet.
Niemniej jednak, takie czynniki jak otyłość, nieprawidłowa sylwetka i dieta lub brak ruchu sprzyjają jego powstawaniu. Również długa ekspozycja na promienie UV (opalanie się, solarium) mogą być przyczyną nabycia kolejnego podbródka. Jest to spowodowane faktem, że promienie UV uszkadzają włókna kolagenowe i wysuszają skórę, przez co traci ona swoją elastyczność. W efekcie, skóra na szyi zaczyna zwisać pod wpływem własnego ciężaru.
Należy też wiedzieć, że same ćwiczenia w celu redukcji tkanki tłuszczowej na podbródku nie zawsze i nie u wszystkich dają zadowalające efekty. Trzeba też zadbać o prawidłową jędrność skóry poprzez jej właściwe odżywienie i nawilżenie.
Istnieje kilka terapii, które skutecznie pomagają w pozbyciu się drugiego podbródka. Warto stosować je jako zabiegi łączone:
- Peelingi chemiczne – pomagają w złuszczaniu naskórka, co m.in. zwiększa przenikanie substancji stosowanych w dalszej części terapii. Wpływają również na przebudowę kolagenu i elastyny.
- Mezoterapia bezigłowa i mezoterapia igłowa – dzięki tym zabiegom skórze dostarczone zostaną wszelkie niezbędne substancje odżywcze. Specjalnie dobrane koktajle mogą również zawierać substancje wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej.
- Lipoliza iniekcyjna – zabieg polega na wstrzyknięciu substancji aktywnie czynnych, które prowadzą do rozpuszczenia komórek tłuszczowych. Efekty rozpadu komórek organizm usuwa samoczynnie.
Mimo istnienia skutecznych metod likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej na szyi – drugiego podbródka, nie jest możliwym osiągnięcie trwałego efektu bez postępowania wg kilku zasad, a dokładniej – odpowiedniego stylu życia.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego PAM w Szczecinie (obecnie PUM). Uzyskała w 2005 r. dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od 2007 r. pracuje nieprzerwanie, jako lekarz medycyny estetycznej i specjalista dermatolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestniczka licznych szkoleń, kursów i konferencji poświęconych dermatologii-wenerologii, dermatologii estetycznej i laseroterapii.