Zmarszczki na czole – jak skutecznie je usunąć?

Zmarszczki mimiczne to powstające na powierzchni skóry twarzy ślady powodowane przez skurcze mięśni. Jednym z powodów pogłębiania się tych zmarszczek jest częste wyrażanie emocji: może być to radość, smutek ale również złość i zdziwienie. Powoduje to nadmierne skurcze mięśni czoła i mięśni międzybrwiowych. Niestety trudno kontrolować nam czy w geście wyrażania uczuć za mocno marszczymy czoło czy też nie. Jeśli mamy tendencję do ekspresyjnego wyrażania emocji, gestami twarzy zmarszczki nieuchronnie się pogłębiają (nie ma dolnej granicy wieku, w której powstają bruzdy).

Zmarszczki mimiczne wpływają na komfort życia oraz wygląd naszej twarzy. Twarz wygląda na zmęczoną, smutną i przede wszystkim starszą niż rzeczywiście jest. Najbardziej  problematycznymi i rzucającymi się w oczy są zmarszczki poziome czoła „gładzizna” oraz międzybrwiowe „lwie”. Te okolice najbardziej podatne są na marszczenie i to właśnie na nich się skupimy.

Emocje nie są jedyną przyczyną pojawiania się zmarszczek. Ogromny wpływ ma sam proces starzenia się naszej skóry. Im jesteśmy starsi tym zmniejsza się w naszym organizmie ilość
produkowanego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego – składników odpowiedzialnych za poziom nawilżenia oraz naprężenia skóry. Zatem jeśli zauważymy pierwsze oznaki pojawiania
się zmarszczek najlepiej od razu udać się do lekarza medycyny estetycznej (dermatologa) na konsultację.

Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów do walki ze zmarszczkami. Indywidualnie dobrany do typu skóry i skali problemu zabieg i preparaty pozwolą na skuteczne spłycenie zmarszczek czoła i zmarszczek międzybrwiowych.  Najpopularniejszymi zabiegami są obecnie: botoks, mezoterapia, kwas hialuronowy oraz zabieg komórkami macierzystymi.

 

Polecane zabiegi

usuwanie-zmarszczek na czole Szczecin

Botoks (toksyna botulinowa) jest to lek stosowany w celu zatrzymania przekaźnictwa nerwowego – rozluźnia nasze spięte mięśnie oraz prowadzi do automatycznego pomniejszenia zmarszczek. Efekt utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy, w zależności od naszego podłoża genetycznego i stylu życia.

Mezoterapia jest to koktajl składników nawilżających i regenerujących naszą skórę od wewnątrz. Dostarcza substancji odżywczych, spłaca drobne zmarszczki. Regularnie powtarzany zabieg mezoterapii utrzymuje się średnio od 4 do 12 miesięcy.

Komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe – są pozyskiwane z naszej własnej krwi, więc nie ma tu mowy o wystąpieniu uczulenia lub braku efektu. Osocze bogatopłytkowe pobudza nasze komórki do działania – stymuluje wytwarzanie kolagenu, regeneruje naszą skórę, wygładza zmarszczki.

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, więc zabieg z jego użyciem jest bardzo bezpieczny. Ma on żelową i elastyczną postać, idealnie wpasowuje się w miejsca, gdzie powstały zmarszczki i pięknie je wypełnia. Jednak w przypadku zmarszczek na czole, jest prawdopodobnie ostatnim z polecanych zabiegów. A to ze względu na podwyższone ryzyko komplikacji mogących wystąpić w tym miejscu po jego podaniu.

Te zabiegi są dedykowane tym, którym zmarszczkami mimicznymi przeszkadzają w życiu codziennym lub w jakimś stopniu wykluczają ich z aktywnego uczestnictwa w codziennych obowiązkach.

Należy jednak pamiętać, że są również przeciwwskazania, które wykluczają wykonanie zabiegu. Są to między innymi:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • stany zapalne.

Dlatego wszystkie dolegliwości i wątpliwości należy skonsultować z lekarzem przed wykonaniem zabiegu. Warto wiedzieć, że w naszym gabinecie Dermestetic w Szczecinie konsultacja przed zabiegiem jest bezpłatna.

Chcąc zahamować powstawanie zmarszczek na czole i zmarszczek miedzybrwiowych należy zwrócić uwagę, jakie negatywne czynniki mają na nie największy wpływ. Może okazać się, że nie tylko emocje i naturalne starzenie się skóry są tego przyczyną. Nasze nawyki też odgrywają dużą rolę w powstawaniu zmarszczek. Jest to między innymi zła dieta, mało nawodniony organizm, spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, palenie papierosów, nadmierne opalanie się. Również ulubiona pozycja, w jakiej śpimy silnie odbija się na pogłębianiu zmarszczek, oglądanie filmów po ciemku, prowadzi do przemęczania oczu a co za tym idzie nadmiernego marszczenia czoła.

Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na pogorszenie naszego wyglądu i tworzenie się zmarszczek. Pamiętajmy, aby dłużej cieszyć się młodą i gładką skórą, musimy dbać o siebie i wprowadzić do życia codziennego zdrowe nawyki.