Zalecane metody usuwania blizn

sposoby usuwania blizn

Blizny są obszarami tkanki włóknistej, które zastępują normalną skórę po urazie a wynikają z biologicznego procesu naprawy rany w skórze i innych tkankach ciała.

Wszystkie blizny składają się z tego samego kolagenu, co tkanka, którą zastąpiła, ale skład tkanki bliznowatej w porównaniu z normalną tkanką jest inny. I właśnie tym różnią się od innych tkanek  – ilością wyrażanego kolagenu.

Stymulacja kolagenu

Stymulacja kolagenu jest najbardziej zaawansowanym i skutecznym sposobem leczenia blizn depresyjnych. Po znieczuleniu dotkniętych obszarów używana jest bardzo mała igła, która jest poruszana tam i z powrotem – ruchem wachlującym, tak aby rozbić tkankę włóknistą, która tworzy bliznę. A następnie wstrzykiwany jest preparat, który przywraca utraconą objętość na skórze. Po zabiegu pacjenci mogą spodziewać się niewielkich siniaków przez okres do 1 tygodnia.

Wypełniacze skórne

Wypełniacze do tkanek miękkich są stosowane od dziesięcioleci w korekcji deformacji powierzchni skóry. Przy wyborze środka wypełniającego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym: czas wypełnienia, lokalizację anatomiczną, głębokość blizny, która ma być wypełniona, ryzyko reakcji alergicznej lub ziarniniakowej i ryzyko zakażenia.

Najczęstszym wypełniaczem skórnym stosowanym do leczenia blizn jest kwas hialuronowy, który znajduje się w całym ciele w tkance łącznej, jak również w tkance maziowej i płynie.

Radiesse jest wapniowym hydroksyapatytem stosowanym również do powierzchniowych blizn depresyjnych i blizn potrądzikowych.

Dermaroller

Terapia stymulacji kolagenu – Dermaroller znacząco poprawia wygląd blizn potrądzikowych i rozstępów. Zabieg powoduje powstanie mikronakłuć, które stymulują skórę do regeneracji i naprawy w naturalny i bezpieczny sposób. Efektem jest gładsza, jaśniejsza, zdrowsza i młodsza skóra. Ponadto uszkodzenie keratynocytów sprzyja naskórkowemu czynnikowi wzrostu i zwiększa metabolizm komórek.

Resurfacing laserem CO2

Laser frakcyjny CO2 jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia blizn potrądzikowych, szorstkiej tekstury na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach i dłoniach oraz blizn chirurgicznych, bez przerostów. Za pomocą mikrowiązek, laser powoduje niewielkie uszkodzenia skóry, aby stymulować nową produkcję kolagenu i powodować odmłodzenie skóry w leczonej okolicy.

Peelingi chemiczne do blizn

Istnieją różne rodzaje peelingów, które mogą pomóc w bliznowaceniu skóry. Średnio głębokie peelingi chemiczne niszczą naskórek i wnikają w głęboką część skóry powodując zniszczenie, denaturację białka i stan zapalny na głębszym poziomie. To z kolei skutkuje przebudową kolagenu, a zatem poprawą wyglądu (spłyceniem) blizny i zacieśnieniem tkanek wokół nich. Najlepsze efekty dają pilingi o średniej głębokości:  TCAi TCA w połączeniu z kwasem glikolowym.

Leczenie blizn kombinowanych

Każdy indywidualny pacjent może mieć kilka różnych morfologicznych blizn twarzy, a zatem może wymagać kombinacji zabiegów, które są ukierunkowane na każdy określony rodzaj blizny. Ważne jest, aby zrozumieć harmonogram tych terapii skojarzonych i które zabiegi mogą być stosowane jednocześnie w porównaniu z tymi, które są rozłożone na kilka miesięcy. Czas leczenia skojarzonego zależy od sposobów i mechanizmów działania.

Każdy pacjent jest wyjątkowy, a poprawa kliniczna może się znacznie różnić u poszczególnych pacjentów. Zaleca się ponowną ocenę pacjenta 3 do 6 miesięcy po leczeniu w celu ustalenia, czy dalsze procedury byłyby korzystne.

Ogólne wytyczne dotyczące opcji leczenia skojarzonego blizn, które można wziąć pod uwagę :

  • Peelingi chemiczne i regeneracja laserowa
  • Laserowa resurfacing i dermabrazja
  • Stymulacja kolagenu za pomocą precyzyjnego i laserowego resurfacingu
  • Resurfacing laserem CO2, stymulacja kolagenu za pomocą peelingu subtelnego i chemicznego