Jaki zabieg na opadające powieki?
Opadające powieki to problem wielu osób. Dodają nam lat i sprawiają, że wyglądamy na wiecznie zmęczonych i smutnych. Niestety jest to proces naturalny i w mniejszym lub większym stopniu dotyczy każdego z nas. Dowiedz się, jakie są przyczyny opadania powiek i na jakie zabiegi warto zwrócić uwagę.
Przyczyny opadania powiek
Wiele zależy od naszych własnych predyspozycji i stylu życia. Pierwsze objawy u niektórych mogą wystąpić już po trzydziestce. W tym wieku, najczęstszym powodem bywa fakt, że powieki wystawiane są nadmiernie na niekorzystne warunki atmosferyczne takie, jak np. silne słońce. Skóra staje się wtedy sucha, przedwcześnie traci swoją sprężystość i elastyczność – wiotczeje.
Pamiętać należy też, że mięśnie odpowiedzialne za podnoszenie powiek pracują przez kilkanaście godzin dziennie. Wraz z upływem lat i one tracą w końcu swą sprawność. Efekt ten nasila się zazwyczaj po 40-tce i związany jest z naturalnym obniżeniem się poziomu wapnia w komórkach mięśniowych.
Jednak niezależnie od tego, czy dbamy o nasze oczy (powieki), nic nie uchroni nas przed czasem i tym, że wraz z wiekiem nasz organizm naturalnie zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej w skórze, a poziom produkowanego kolagenu i elastyny spada. Co więc można zrobić?
Sposoby na opadające powieki
Czasu nie da się niestety cofnąć. Jednak można skutecznie spowolnić jego upływ zwłaszcza, jeżeli chodzi o naszą skórę. Przede wszystkim należy zadbać o jej profilaktykę. W tym przypadku o właściwą pielęgnację twarzy. Zaczynając oczywiście od powiek.
W życiu codziennym powinien nam towarzyszyć dobry krem na powieki. Jako, że podstawą pielęgnacji powiek jest właściwe ich nawilżenie, takiego właśnie kremu należy szukać. Ważne jest też to, by nie zawierał niepotrzebnych związków, np. silikonów oraz by nie podrażniał ani nie uczulał.
Zabiegiem dającym obecnie najbardziej zadowalające efekty jest blefaroplastyka – korekta powiek górnych. Chirurg w znieczuleniu miejscowym usuwa nadmiar skóry na powiekach, starając się, by powstałe blizny były jak najmniej widoczne. Prawdopodobnie największą niedogodnością tego zabiegu jest to, że jest to zabieg bardzo inwazyjny. Przygotowanie do zabiegu trwa około 4 tygodni. Natomiast okres rekonwalescencji i powrót do normalnego funkcjonowania około 3 tygodni.
Dobrą alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest korekta opadających powiek za pomocą urządzenia Plexr. Jest to unikalny generator mikrowiązek plazmy, wykorzystywany w medycynie estetycznej do niechirurgicznego liftingu i wygładzania powiek. Urządzenie zostało specjalnie zaprojektowane do usuwania wiotkości skóry i dzięki temu można go zastosować również w innych miejscach na twarzy.
Zaletą korekty opadających powiek za pomocą urządzenia Plexr jest to, że nie jest wymagany od pacjenta żaden okres przygotowania do zabiegu. Zaś bezpośrednio po nim, pacjent wraca od razu do codziennych obowiązków – bezpośrednio na miejsce zabiegu można zrobić makijaż.
Zalecenia po zabiegu plazmą:
- nie zrywać strupków, które stanowią naturalny opatrunek w punktach sublimacji,
- mycie leczonej okolicy: woda z mydłem lub delikatnym środkiem myjącym,
- odkażenie przez kilka pierwszych dni,
- nakładanie fluidu kryjącego najlepiej z filtrem,
- zakaz ekspozycji na promieniowanie UV ( naturalne słońce i sztuczne w solarium).
Absolwentka Wydziału Lekarskiego PAM w Szczecinie (obecnie PUM). Uzyskała w 2005 r. dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od 2007 r. pracuje nieprzerwanie, jako lekarz medycyny estetycznej i specjalista dermatolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestniczka licznych szkoleń, kursów i konferencji poświęconych dermatologii-wenerologii, dermatologii estetycznej i laseroterapii.