Cienie pod oczami, jak je usunąć?
Co najbardziej Cię postarza? Niespodziewanie, to nie są zmarszczki lub siwe włosy, ale cienie pod oczami. Cienie pod oczami zazwyczaj nie są oznaką zmęczenia lub poważnej choroby, lecz mogą powodować, że czujesz się staro, niezdrowo i na zmęczoną. Podkrążone oczy wpływają zarówno na mężczyzn jak i kobiety, często pojawiają się dopiero w wieku dorosłym, ale również mogą rozwinąć się u dzieci.
Skąd się biorą cienie pod oczami?
Jeśli wysypiasz się i nie masz problemów ze snem, a nadal masz podkrążone oczy wiedz, że nie jest to niczym niezwykłym. Zmęczenie nie jest jedynym powodem powstawania cieni. Co często wydaje się być workami pod oczami, to po prostu cienie rzucane przez podpuchnięte powieki lub powstające zagłębienia, które rozwijają się jako naturalny element starzenia się skóry (zmarszczki pod oczami).
Niektóre z najczęstszych przyczyn powstawanie cieni pod oczami:
- dziedziczenie – ciemne kręgi pod oczami mogą występować u innych osób w rodzinie i przekazywane są dzieciom,
- alergie,
- atopowe zapalenie skóry,
- czynniki stylu życia – takie jak fizyczny lub emocjonalny stres, palenie tytoniu lub przewlekłe stosowanie alkoholu,
- nieżyt nosa – np. katar, może rozszerzać żyły i prowadzić do okresowego przebarwienia okolicy od oczu do nosa,
- zaburzenia pigmentacji skóry – przebarwienia na skórze spowodowane niewłaściwą pracą melanocytów,
- otarcie lub zadrapania w okolicach oczu,
- ekspozycja na słońce – która pobudza organizm do produkcji większej ilości melaniny, barwnika, który nadaje skórze jej kolor,
- utrata tkanki tłuszczowej oraz kolagenu – najczęstszym powodem jest wiek i fakt, że skóra staje się coraz cieńsza. Może to doprowadzić do uwidocznienia się czerwono-niebieskich naczyń krwionośnych biegnących pod oczami.
Zabiegi na przebarwienia pod oczami
Jeśli chcesz bardziej trwałego rozwiązania niż profilaktyka w życiu codziennym, warto udać się po poradę do dermatologa zajmującego się medycyną estetyczną.
W zależności od tego, co powoduje cienie pod oczami, lekarz może zalecić pojedyncze lub kombinacji zabiegów, aby usunąć lub zmniejszyć uciążliwe przebarwienia. W niektórych przypadkach, mogą być pomocne peelingi chemiczne. W rozjaśnieniu i rewitalizacji skóry, bardzo dobre efekty daje też mezoterapia igłowa, a w szczególności mezolift.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego PAM w Szczecinie (obecnie PUM). Uzyskała w 2005 r. dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od 2007 r. pracuje nieprzerwanie, jako lekarz medycyny estetycznej i specjalista dermatolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestniczka licznych szkoleń, kursów i konferencji poświęconych dermatologii-wenerologii, dermatologii estetycznej i laseroterapii.