Jak się pozbyć cellulitu na ramionach, brzuchu i pośladkach

usuwanie cellilitu szczecin

Wiele kobiet, które cierpią na tą przypadłość zadaje sobie pytanie „jak szybko pozbyć się cellulitu” lub czy jest jakaś specjalna dieta na cellulit albo ćwiczenia. A może są jakieś skuteczne domowe sposoby na cellulit. Niestety by skutecznie walczyć z cellulitem, trzeba najpierw zrozumieć co to jest cellulit, skąd się bierze i dlaczego niektórzy go mają, a inni nie.

Wbrew powszechnej opinii cellulit z medycznego punktu nie jest chorobą. Często mylony jest z terminem cellulitis, który oznacza zapalenie tkanki łącznej (Wikipedia) – jednostka chorobowa wywoływana przez infekcję bakteryjną, najczęściej poprzez zranieniem się. Zaś termin „cellulit”, zwany też „pomarańczową skórką” jest hasłem marketingowym, które powstało stosunkowo niedawno i dotyczy naturalnego zjawiska w naszej skórze.

 

Przyczyny powstawania cellulitu

1. Płeć

Cellulit powstaje u około 9 na 10 kobiet oraz u 2 na 100 mężczyzn. Za przyczynę takiej dysproporcji płciowej w powstawaniu cellulitu upatruje się różnicę w poziomie żeńskich hormonów płciowych. Średnią tą u kobiet, zawyża przyjmowanie dodatkowych ilości hormonów w postaci tabletek antykoncepcyjnych – nasilają tylko, już występujący cellulit. Kolejnym powodem dysproporcji płciowej jest ilości adipocytów (komórek tłuszczowych) w ciele. Kobiety mają ich nawet dwa razy więcej niż mężczyźni. Trzecią różnicą płciową jest ułożenie przegród zrazików tłuszczowych. U mężczyzn rozmieszczone są skośnie, a u kobiet pionowo – z tego powodu rozrastają się w głąb skóry i dają efekt tzw. „skórki pomarańcza”.

2. Wiek

U kobiet zmiany o charakterze lipodystrofii – jest to wieloczynnikowe zaburzenie charakteryzujące się ogólnym lub miejscowym zanikiem tkanki tłuszczowej. Zaburzenie to występuje u obu płci, jednak u kobiet pojawia się w sposób bardziej nasilony i w dużo młodszym wieku. Lipodystrofia nasila się też z wiekiem.

3. Budowa ciała

U osób z genetyczną predyspozycją do łatwego odkładania się tkanki tłuszczowej (np. endomorficy), zmiany o charakterze lipodystrofii typu kobiecego występują częściej. Dlatego typ sylwetki również wpływa na skłonność do powstawania cellulitu. I tak osoby wysokie i szczupłe są często odporniejsze na jego powstawanie, natomiast osoby niskie i przysadziste – mniej.

4. Styl życia

Oczywiście, nie muszę wspominać, że styl naszego życia (m.in aktywność ruchowa i odżywianie) mają ogromny wpływ na naszą budowę ciała.

przyczyny powstawania cellulitu

 

Rodzaje cellulitu

Jest przynajmniej kilka sposobów na kategoryzowanie ilościowe i jakościowe cellulitu. Według mnie, najprościej przedstawić rodzaje cellulitu w sposób numeryczny.

Stopień 0

Kiedy po ściśnięciu skóry np. na udzie, nie ma tzw. efektu pomarańczowej skórki.

Stopień 1

  Podczas ściskania skóry, pojawiają się wgłębienia i deformacje.

Stopień 2

Wgłębienia i zniekształcenia są widoczne, gdy stoimy lub chodzimy. Znikają podczas leżenia.

Stopień 3

„Pomarańczowa skórka” jest widoczna przez cały czas.

 

stopnie zaawansowania cellulitu

 

Najczęstszymi miejscami, gdzie pojawia się cellulit są pośladki i uda oraz ramiona (okolice tricepsu) i brzuch. Są to miejsca, w których nasz organizm w naturalny sposób zaczyna magazynować zapasy energii (w postaci tkanki tłuszczowej). Przy czym dolne rejony ciała (brzuch i uda), ze względu na powierzchnię na jakich występuje cellulit i fakt ich okazjonalnego odsłaniania, stanowią zazwyczaj źródło kompleksów.

 

Jakie są skuteczne sposoby pozbycia się cellulitu

W internecie można spotkać wiele porad, sposobów i suplementów obiecujących skuteczne pozbycie się cellulitu. W stosunku do niektórych z nich, ciężko jest znaleźć naukowe i racjonalne wyjaśnienie, jak miałyby te domowe sposoby na cellulit działać. Nie mówiąc tu o jakiś potwierdzeniach w postaci badań klinicznych.

Najbardziej obiecującym i przynoszącym pewne rezultaty jest ruch, a dokładnie ćwiczenia na cellulit, które w rzeczywistości mają pomóc organizmowi zredukować ilość zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Najlepsze są ćwiczenia ogólnorozwojowe, gdyż tkanka tłuszczowa zmagazynowana jest co prawda w różnym stopniu, ale we wszystkich partiach ciała. A ćwiczenia ogólnorozwojowe zmuszają do wysiłku właśnie całe ciało.

Innym dobrym sposobem jest dieta na cellulit. Jako takiej nie podam, gdyż dotyczy ona ogólnie znanych, zdrowych zasad żywieniowych takich, jak:  jedzenie warzyw, zredukowanie węglowodanów prostych (ograniczenie słodyczy i słodkich przekąsek oraz artykułów mącznych), mniejsze spożywanie tłuszczów, ograniczenie do minimum lub zrezygnowanie z alkoholu i najważniejsze – kategoryczne odstawienie wszelkich fastfoodów. Czyli możliwie pozbycie się wszystkiego, co nasz organizm w szybki sposób przetwarza w nadmiar tkanki tłuszczowej.

Ostatnią i chyba najskuteczniejszą metodą na redukcję cellulitu są zabiegi medycyny estetycznej. Głównie chodzi tu o te, których celem jest odbudowa i rewitalizacja skóry. Najlepszym zabiegiem antycellulitowym jest obecnie mezoterapia igłowa. Oczywiście, są różne metody wykonania mezoterapii (oprócz igłowej jest też mezoterapia bezigłowa czy przy pomocy Dermapena lub techniką naparzania), lecz według mnie, podawanie preparatów bezpośrednio, w głąb skóry, gdzie są potrzebne było i jest najbardziej skuteczne. Jakie to preparaty i składniki wchodzą w skład stosowanych przeze mnie „koktajli”, przed zabiegiem opisuje je dokładnie pacjentowi. A to ponieważ często nie korzystam z gotowych preparatów a dostosowuje mieszankę do indywidualnego problemu i stopnia zaawansowania cellulitu u pacjenta.

usuwanie cellulitu szczecin