Różnica między kwasem hialuronowym w kremach a wypełniaczach
Wydawać się może, że kwas hialuronowy stosowany w kremach oraz ten wykorzystywany do wypełniania zmarszczek to ten sam związek. Biorąc pod uwagę jego budowę chemiczną, jest to prawdą. Jednak przyglądając się strukturze kwasu hialuronowego w różnych preparatach i zabiegach, możemy podzielić go na dwa typy: usieciowany i nieusieciowany lub drobnocząsteczkowy i wielocząsteczkowy (o zróżnicowanej wielkości cząsteczek).
Najpierw musimy zrozumieć, na czym polega działanie kwasu hialuronowego. Otóż jest on związkiem higroskopijnym – silnie pochłania wodę znajdującą się w naszym organizmie. Właśnie z tym wiąże się jego wyjątkowe działanie nawilżające oraz dzięki temu jesteśmy w stanie redukować zmarszczki a nawet modelować rysy twarzy.
Kwas hialuronowy drobnocząsteczkowy a wielocząsteczkowy
Głębokość penetracji kwasu hialuronowego zależy od wielkości jego cząsteczek. Im są one drobniejsze, tym głębiej wnikają w skórę i silniej ją nawilżają.
W kremach, serum a nawet zabiegach mezoterapii stosowany jest kwas hialuronowy o różnej wielkości cząsteczek. W przypadku mezoterapii igłowej, głębokość penetracji nie ma większego znaczenia, gdyż kwas podajemy bezpośrednio igłą do skóry właściwej. Jednak w przypadku kremów i serum, w porównaniu z zabiegami iniekcyjnymi penetracja jest bardzo mała – większość kwasu pozostaje na powierzchni skóry tworząc zewnętrzną barierę ochronną.
Kwas hialuronowy sieciowany a niesieciowany
Główną różnicą między sieciowanym kwasem hialuronowym a jego wersją niesieciowaną jest trwałość w organizmie – czas, w jakim jest usuwany. W przypadku kwasu niesieciowanego, organizm usuwa go w przeciągu kilku dni (stąd kremy stosujemy praktycznie codziennie). Warto wiedzieć, że wszelkie preparaty, kosmetyki czy zabiegi mezoterapii, zawierające kwas hialuronowy posiadają jego wersję niesieciowaną.
Specjalna struktura sieciowanego kwasu hialuronowego sprawia, że utrzymuje się on w organizmie (w miejscu podania) wiele miesięcy. Jednak ze względu na swoje silne działanie i trwałość, korzystać z preparatów z sieciowanym kwasem mogą wyłącznie lekarze. Tylko taki kwas nadaje się do modelowania twarzy i wypełniania zmarszczek.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego PAM w Szczecinie (obecnie PUM). Uzyskała w 2005 r. dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od 2007 r. pracuje nieprzerwanie, jako lekarz medycyny estetycznej i specjalista dermatolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestniczka licznych szkoleń, kursów i konferencji poświęconych dermatologii-wenerologii, dermatologii estetycznej i laseroterapii.