Jak działa toksyna botulinowa?

Jak działa toksyna botulinowa?

Zmarszczki na naszej twarzy zależą w dużej mierze od pracy mięśni twarzowych. Włókna mięśniowe kurczą się i rozluźniają naprzemiennie. Z czasem, w wyniku ich pracy w elastycznej skórze zaczynają powstawać niewielkie pofałdowania i wgłębienia (w miejscach największej pracy). Dalsze ruchy mięśni – mimika twarzy, powodują ich pogłębianie się – tak tworzą się zmarszczki dynamiczne.

Im ekspresja emocji na twarzy jest większa (np. śmiech, złość, zdziwienie), tym na naszej twarzy powstają głębsze zmarszczki dynamiczne np.: poziome czoła, międzybrwiowe, „kurze łapki„, marionetki.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania zmarszczek dynamicznych są mikroiniekcje toksyny botulinowej. Jednak nie jest to trwałe rozwiązanie. Czas utrzymywania się efektu i skuteczność zabiegu zależy m.in. od ilości podanej toksyny botulinowej oraz naszych indywidualnych predyspozycji (np. siły mięśni twarzy, stopień odporności na toksynę).

Przy prawidłowym podaniu, neurotoksyna działa wyłącznie  na mięsień, w który została wstrzyknięta. Nie ma więc obawy, że porażeniu ulegną również sąsiednie mięśnie. Stopniowo blokując receptory acetylocholiny (zmniejszając kurczliwość mięśnia), toksyna zapobiega pogłębianiu się zmarszczek, a spłyceniu ulegają już istniejące. Naskórek w tym miejscu złuszcza się bezustannie, lecz  tworzy się nowy, gładki, który nie był nastawiony na pofałdowania w wyniku mimiki twarzy.

Pierwsze efekty podania toksyny botulinowej w celu redukcji zmarszczek widać po 4 – 5 dniach od zabiegu. Maksymalny efekt ujawnia się w 2 – 4 tygodniu i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.