Mezoterapia biomimetyczna

Mezoterapia biomimetyczna

Mezoterapia jest w medycynie estetycznej od wielu lat podstawowym zabiegiem do regeneracji i odmładzania skóry ciała. Zaś preparaty i koktajle podawane pacjentom dobierane są z uwzględnieniem pożądanych efektów leczniczych. Są to zazwyczaj: witaminy, mikro- i makroelementy, wyciągi i ekstrakty roślinne, kwasy organiczne, aminokwasy oraz peptydy.

Dążąc do stworzenia coraz to skuteczniejszych preparatów i podniesienia efektywności zabiegów mezoterapii, szczególną uwagę zwrócono na specyficzne działanie niektórych peptydów. Zwłaszcza tych o krótkich łańcuchach, zbudowanych maksymalnie z 50 aminokwasów. To właśnie one są chętnie stosowane w zabiegach mezoterapii – ponieważ wykazują specyficzną aktywność biologiczną i służą jako przekaźniki informacji w komórkach. Nazywane są peptydami biomimetycznymi, a obecnie w medycynie estetycznej stosuje się prawie 400 różnych ich rodzajów.

Jak działają peptydy biomimetyczne?

Swoje właściwości zawdzięczają tzw. sekwencją sygnałowym.  Jest to kilka/kilkanaście aminokwasów na końcu łańcucha, która łączą się z konkretnym receptorem błony komórkowej w konkretnym typie komórki. Można powiedzieć, że połączenie odpowiedniego peptydu biomimetycznego z błoną komórkową instruuje całą komórkę do wykonania określonej czynności.

Peptydy biomimetyczne mają więc możliwość oddziaływania dokładnie tam, gdzie chcemy i wywołać takie zmiany metabolizmu komórek organizmu, które są przez nas pożądane.

Dlaczego peptydy biomimetyczne są takie ważne?

Funkcjonowanie każdego zdrowego organizmu polega m.in. na utrzymaniu odpowiedniego poziomu wzrostu, metabolizmu i regeneracji „podstawowych części składowych”, jakimi są komórki. To, czy wszystkie te procesy przebiegają właściwie, jest kontrolowane za pomocą „swoistych substancji modulujących” – związków, które informują i stymulują komórki do odpowiednich działań. Są to właśnie peptydy i czynniki wzrostu.

Jednak czynniki takie jak wiek, niezdrowy styl życia czy niekorzystne warunki środowiskowe prowadzą do obniżenia ilości naturalnych peptydów i/lub prowadzą do uszkodzenia procesów ich syntezy. W wyniku tego, wszelkie kontrolowane przez nie procesy słabną i ulegają zaburzeniom. Konsekwencją tego m.in. jest naturalne, bądź nawet przyspieszone starzenie się organizmu. Peptydy biomimetyczne stworzone są z myślą wiernego naśladowania ich naturalnych odpowiedników.

Do jakich zabiegów nadają się najlepiej?

Wskazaniami do ich stosowania w dermatologii estetycznej są zabiegi mezoterapii biomimetycznej:

  • przeciwstarzeniowe (anti-aging),
  • antycellulitowe,
  • redukujące tkankę tłuszczową,
  • powstrzymujące wypadanie włosów,
  • redukujące przebarwienia skóry.

Ze względu ich działanie wyróżniamy następujące typy peptydów biomimetycznych:

  • peptydy sygnałowe – wpływają na proces wzrostu fibroblastów, syntezy kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawienia wyglądu i elastyczności skóry,
  • inhibitory neurotransmiterów – powodują blokowanie impulsu w obrębie płytki nerwowo-mięśniowej i w efekcie redukują lub nawet usuwają zmarszczki mimiczne,
  •  peptydy transportujące – transportują substancję niezbędne do zachodzenia prawidłowych procesów metabolicznych w skórze. np. gojenia się ran, neutralizowania wolnych rodników, syntezy kolagenu i elastyny. Pośrednio wpływają także na zwiększenie się grubości skóry właściwej i naskórka, redukcję zmarszczek, poprawę elastyczności skóry oraz redukcję przebarwień związanych z procesem fotostarzenia.