Suche dłonie i profilaktyka ich ochrony
Twoje dłonie to jedna z najbardziej ruchliwych części ciała. Tak więc, gdy ich skóra jest sucha i popękana , może to być trudne do zignorowania.
Istnieje duża szansa, że środowisko, w którym przebywasz odgrywa wiodącą rolę w wysychaniu rąk . Zwłaszcza zimą skóra dłoni narażona jest na wiele, wyjątkowo niekorzystnych czynników, np. zimne i wysuszające skórę wiatry. Jest to też okres zwiększonych zachorowań, przez co częściej myjemy ręce. W zimę organizm potrzebuje więcej energii, przez co więcej jemy – tym samym mamy więcej naczyń do zmycia. Dodatkowo, niektóre osoby z racji wykonywania zawodu, wystawiają dłonie na działanie środków drażniących skórę lub po prostu zmuszone są do częstego mycia rąk. Jak więc zadbać o chociażby minimum ochrony dla dłoni?
Oto kilka prostych, domowych sposobów na przesuszanie się skóry dłoni:
- Chroń swoje ręce – gdyż ich ochrona jest najczęściej kluczem do rozwiązania tego problemu. W zimę noś rękawiczki. Natomiast, w przypadku wykonywania jakichkolwiek czynności z wykorzystaniem środków drażniących skórę (np. detergenty, wliczając w to także płyn do mycia naczyń), zakładaj gumowe lub lateksowe rękawiczki.
- Myj ręce „z głową” – nie oznacza to zaprzestania mycia nawet, gdy masz bardzo suchą skórę. Musisz pamiętać, że regularne mycie rąk jest jedną z najlepszych metod na omijanie różnego rodzaju chorób i przeziębień. Jednak musisz to robić delikatnie. Dlatego wystrzegaj się gorącej wody, gdyż to właśnie ona pozbawia skórę jej naturalnych barier ochronnych i naraża na zbytnie wysychanie.
- Stosuj delikatne mydła – należy unikać stosowania różnego rodzaju dezodorantów, płynów przeciwbakteryjnych czy silnie pieniących się i pachnących mydeł, gdy nie jest to absolutnie konieczne. Również alkohole i co ciekawsze alfa-hydroksy kwasy (składniki niektórych kremów anti-aging), prowadza do podrażnienia i nadmiernego wysychania skóry. Dlatego warto zaopatrzyć się w mydła nawilżające lub środki czyszczące go nie zawierające.
- Często nawilżać ręce – nawilżanie jest istotną częścią w łagodzeniu wielu objawów suchej skóry. Jednak pamiętaj, że część produktów pozornie nawilżających, zawiera w swym składzie głównie wodę, co nie przyczynia się do osiągnięcia spodziewanego efektu. By skutecznie ją nawilżyć, składniki kremów muszą zamykać wodę w skórze i zmniejszać jej utratę – taki efekt osiąga się stosując np. kosmetyki do pielęgnacji dłoni bazujące na olejach lub inne emolienty.
Produkty skuteczne, nie są koniecznie drogie. Przy wyborze odpowiedniego staraj się zwracać uwagę czy zawiera np. jeden z poniższych składników:
- wazelina ( petrolatum ), olej mineralny i lanolina.
- kwas mlekowy i mocznik,
- gliceryna i dimetikon,
- kwas hialuronowy.
Jeżeli pomimo stosowania się do powyższych wskazówek Twoje ręce wciąż są suche a skóra nie potrafi utrzymać odpowiedniej wilgotności, nadszedł czas , aby porozmawiać z dermatologiem. Oceni czy suchość skóry nie jest może spowodowana przez inne czynniki (np. choroby, o których nie wiesz), a także może przepisać silniejsze maści i kremy, które pomogą w jej leczeniu..
Absolwentka Wydziału Lekarskiego PAM w Szczecinie (obecnie PUM). Uzyskała w 2005 r. dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od 2007 r. pracuje nieprzerwanie, jako lekarz medycyny estetycznej i specjalista dermatolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestniczka licznych szkoleń, kursów i konferencji poświęconych dermatologii-wenerologii, dermatologii estetycznej i laseroterapii.