Sposoby na spierzchnięte i popękane usta

Sposoby na spierzchnięte i popękane usta

Większość z nas doświadczyła tego niemiłego stanu, gdy nasze usta stają się suche i popękane. Ten niemiły stan występuje, kiedy spada ich poziom nawilżenia. Najczęściej ma to miejsce w suchych miesiącach, gdy wilgotność powietrza jest najniższa – zwłaszcza zimą, w trakcie mrozów, ale też np. latem, w dni upalne,  kiedy zbytnio wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. W porównaniu np. do dłoni, skóra na ustach jest bardzo cienka, przez co utrata wody bywa bardzo duża i gwałtowna.

Przyczyny

Na wysychanie ust wpływa wiele czynników, jednak najczęstszą przyczyną ich pierzchnięcia i pękania jest ich oblizywanie i przygryzanie. Musisz wiedzieć, że wysychająca ślina tylko nasila proces ewaporacji wody i dehydratacji ust. Ponadto, istnieje także kilka innych czynników, które przyczyniają się to ich pękania: przyjmowanie suplementów zawierających dużą ilość witaminy A, retinoidów, litu, a także aktualny stan Twojego zdrowia, np. gorączka.

Również stosowane kosmetyki mogą negatywnie wpływać na poziom nawilżenia – niektóre szminki zawierają jako barwnik kwasy organiczne silnie wysuszające skórę ust.

Jak chronić usta przed wysychaniem?

Otóż nie ma idealnej recepty na bezustannie piękne i jędrne usta. Są jednak pewne sposoby i metody prewencyjne, które z pewnością zapobiegają ich wysuszaniu:

  • Nie oblizuj ust – ślina bardzo szybko wysycha, dlatego staraj się ich nie oblizywać. Nie używaj smakowych pomadek, ponieważ tylko zwiększają potrzebę oblizywania.
  • Chroń je  – w okresach zimnych i suchych, przed wyjściem na dwór stosuj specjalne pomadki lub kremy zawierające filtr przeciwsłoneczny min. SPF 15. Także przebywając w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest niska, warto stosować dodatkową ochronę ust.
  • Suplementy diety – warto upewnić się, że Twoja dieta jest bogata w witaminy z grupy B, żelazo i kwasy tłuszczowe Omega-3, 6.
  • Uzupełniaj płyny – z każdym oddechem tracisz pewną ilość wody z organizmu – postaraj się ją na bieżąco uzupełniać. Dodatkowo, zadbaj o odpowiednią wilgotność środowiska, w którym przebywasz.
  • Unikaj alergenów – zwłaszcza tych, których podrażnienie skóry widoczne jest na twarzy.
  • Oddychaj nosem – oddychanie ustami sprawia, że osadza się na nich para wodna zawarta w wydychanym powietrzu, której wyższa temperatura tylko przyspiesza ewaporacje i wysychanie ust.

Jeżeli domowe sposoby i profilaktyka nie pomagają Twoim spierzchniętym ustom, warto poradzić się lekarza, gdyż mogą przyczynić się w konsekwencji do nieprzyjemnych infekcji.