Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – hialuronidaza
Hialuronidaza to enzym, który rozkłada (depolimeryzuje) kwas hialuronowy w skórze. W medycynie estetycznej wykorzystywany jest do usuwania niechcianych i niepożądanych efektów zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, czyli preparatów popularnie nazywanych wypełniaczami. Hialuronidaza służy do ich rozpuszczania i leczenia powikłań związanych np. przesunięciem materiału w skórze czy niewłaściwym go podaniem.
Wskazania do użycia hialuronidazy
W medycynie estetycznej najczęstszymi wskazaniami do zastosowaniem hialuronidazy są przypadki, gdy:
- doszło do przesunięcia podanego wypełniacza w skórze,
- zostało wstrzyknięte zbyt dużo preparatu (np. zbyt duże i wypełnione usta),
- użyty został do zabiegu źle dobrany wypełniacz,
- preparat został podany zbyt płytko i widoczne są grudki,
- kwas hialuronowy uciska naczynie krwionośne, doszło do zatoru,
- doszło do reakcji alergicznej na dany preparat.
Jak rozpuścić kwas hialuronowy
Przed przystąpieniem do zabiegu rozpuszczania kwasu hialuronowego, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Jeżeli zabieg był wykonywany w innym gabinecie, przez kogoś innego, ważne jest, by pacjent wiedział jaki wypełniacz został użyty i ile go wstrzyknięto.
Następnie, lekarz wstrzykuje hialuronidazę za pomocą cienkiej igły, bezpośrednio w grudkę / depozyt kwasu hialuronowego. Należy się liczyć z tym, że jak w przypadku innych zastrzyków, i po tym mogą pojawić się siniaki i obrzęk w miejscu ukłucia. Jeżeli dojdzie do tego, siniaczki są jednak niewielkie i stosunkowo szybko znikają.
Efekt rozpuszczenia kwasu hialuronowego jest w większości przypadków natychmiastowy, lecz na pełną skuteczność zabiegu, trzeba czasami poczekać kilka dni. Hialuronidaza działa do około 72 godzin po podaniu, jednak pełny efekt można ocenić po około 7 dniach.
Usuwanie nadmiaru kwasu hialuronowego w skórze
Warto wiedzieć, że zabiegi z wykorzystaniem hialuronidazy do rozpuszczania kwasu hialuronowego może przeprowadzać wyłącznie lekarz (najlepiej by był to dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej). Trzeba też wiedzieć, że enzym ten rozpuszcza nie tylko kwas hialuronowy podany w formie wypełniacza, ale i nasz własny – naturalnie znajdujący się w skórze. Hialuronidaza zostaje zmetabolizowana i wydalona z naszego organizmu maksymalnie w ciągu 7 dni. Jednak, organizm potrzebuje około 3 tygodni, zanim znów zacznie naturalnie odbudowywać ubytek.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego PAM w Szczecinie (obecnie PUM). Uzyskała w 2005 r. dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od 2007 r. pracuje nieprzerwanie, jako lekarz medycyny estetycznej i specjalista dermatolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestniczka licznych szkoleń, kursów i konferencji poświęconych dermatologii-wenerologii, dermatologii estetycznej i laseroterapii.