Kwas trójchlorooctowy TCA (Peeling chemiczny)
Kwas trójchlorooctowy (TCA) stosowany w stężeniach 20-40 % – stężenie dobiera lekarz. Nakładany na skórę aplikatorem na około 1-3 min- pacjent w tym czasie może odczuwać nieprzyjemne doznania pod postacią pieczenia. Nieprzyjemne doznania mijają po kilkunastu sekundach, minutach; zależy to od osobniczej wrażliwości skóry. Pojawienie się zbielenia naskórka świadczy o prawidłowej reakcji skóry. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zarumieniona z widocznymi miejscami zbielenia, po kilku minutach nie widać zbielenia, natomiast skóra robi się wygładzona.
Złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2-3 dniach od zabiegu, skóra może przyjąć barwę brązową, niekiedy pacjent ma uczucie posiadania „skorupki” na skórze, następnie dochodzi do powolnego złuszczania się naskórka – proces ten trwa kolejne 3-4 dni. Nie wolno zdrapywać płatów złuszczającego się naskórka! sprzyja to powstawaniu przebarwień i/lub blizn. W okresie złuszczania najczęściej pacjent musi pozostać w domu (3-4 dni) – można to rozwiązać wykonując peeling w czwartek, wówczas najintensywniejszy proces złuszczania przypada na weekend. Po zabiegu unikać przedłużonych ekspozycji na światło słoneczne, basenu, sauny, stosować preparaty zewnętrze według zaleceń lekarskich. Można wykonać serię (6-8) zabiegów w zależności od potrzeb w odstępach co 4 tyg.
Wskazania do peelingu:
- zaburzenia pigmentacji, ostuda mieszana
- plamy soczewicowate
- blizny potrądzikowe średniej głębokości
- umiarkowane rogowacenie słoneczne
- drobne zmarszczki
- zaawansowane fotostarzenie
- rozstępy w fazie białej
Absolwentka Wydziału Lekarskiego PAM w Szczecinie (obecnie PUM). Uzyskała w 2005 r. dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od 2007 r. pracuje nieprzerwanie, jako lekarz medycyny estetycznej i specjalista dermatolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestniczka licznych szkoleń, kursów i konferencji poświęconych dermatologii-wenerologii, dermatologii estetycznej i laseroterapii.