Zabiegi na zmarszczki kwas hialuronowy, toksyna botulinowa

Zabiegi na zmarszczkiMechanizm powstawania zmarszczek

Zmarszczki są naturalnym wskaźnikiem normalnego procesu starzenia się a można zobaczyć je na powierzchni skóry w postaci płytszych lub głębszych linii, rowków i zagnieceń. Główną przyczyną ich powstawania jest utrata elastyczności skóry. Wraz ze starzeniem się ciała, podział komórek skóry spowalnia, warstwa skóry właściwej zaczyna się przerzedzać, a komórki tłuszczowe znajdujące się pod skórą właściwą zacząć kurczyć. Wskutek tego, gruczoły łojowe wytwarzają cieńszą powłokę lipidową na skórze, a która przez to zachowuje mniejsze ilości wilgoci. Skóra staje się bardzie podatna na pogłębianie oraz utrwalanie powstających nierówności, gdyż traci swoją zdolność sprężystości i elastyczności.


Typy zmarszczek

Zmarszczki dynamiczne (zmarszczki mimiczne) - należą do nich zmarszczki, które pojawiają się na twarzy w sposób naturalny, jako ekspresja naszych emocji. W młodym wieku, skóra jest jędrna i elastyczna, dlatego wszelkie linie pojawiające się na twarzy szybko stają się znów niewidoczne. Wraz z wiekiem i zmniejszoną produkcją kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, linie i "zagięcia" coraz rzadziej znikają z powierzchni skóry. Ostatecznie pozostają tam na stałe.

Zmarszczki statyczne - to te, które powstają na twarzy niezależnie od naszej mimiki twarzy. Powstawanie zmarszczek statycznych spowodowane jest zmniejszaniem się grubości tkanki podskórnej, a duży wpływ na to zjawisko mają wiek, styl życia (np. palenie papierosów, picie alkoholu) i ekspozycja na promienie słoneczne (również solarium).


Główne przyczyny powstawania zmarszczek:

 • mimiczne - wynikające z ruchów mięśni (mimiki twarzy),
 • posłoneczne - spowodowane szkodliwym działaniem promieni UV,
 • senne - wynikające z ułożenia twarzy (skóry) podczas snu,
 • grawitacyjne - spowodowane naturalnym procesem starzenia się skóry.


Zabiegi na zmarszczki

Odpowiednim doborem zabiegu i preparatu, którego celem jest redukcja lub całkowite usunięcie zmarszczek na twarzy, szyi czy dekolcie, zajmuje się lekarz medycyny estetycznej. W zależności od głębokości i lokalizacji zmarszczek, stosowane są najczęściej dwa rodzaje preparatu: toksyna botulinowa (pot. botoks) i kwas hialuronowy.

Redukcja zmarszczek dynamicznych polega na zablokowaniu przyczyny ich powstawania, a więc mięśni twarzy odpowiadających za mimikę. W tym celu stosuje się iniekcje domięśniowe teksyny botulinowej, która paraliżuje ich możliwości kurczenia się. Toksyną botulinową redukujemy:

 • zmarszczki poziome czoła,
 • kurze łapki,
 • zmarszczki międzybrwiowe,
 • przeciwdziałamy opadaniu lub podnosimy powieki,
 • niekróre zmarszczki na szyi.

Efekty zabiegu - botoks - lwia zmarszczka


Ze względu na inne podłoże powstawania (ubytek tkanki), usuwanie zmarszczek statycznych przebiega w zupełnie inny sposób. Mianowicie, w trakcie zabiegu podawany jest w formie iniekcji kwas hialuronowy, który dzięki swym właściwością higroskopijnym, absorbuje wodę - zwiększa swoją objętość i tym samym wypełnia zmarszczkę od wewnątrz. Wypełniaczami redukujemy i modelujemy m.in.:

 • linie marionetek,
 • fałdy nosowo-wargowe,
 • zmarszczki nakątne,
 • oraz modelujemy usta (ich kształt i objętość).

Efekty zabiegu - kwas hialuronowy - fałdy nosowo-wargoweCennik (toksyna botulinowa)
Cennik (kwas hialuronowy)
Cennik (zabiegi frakcyjne)