Usuwanie rozstępów Problemy skórne

Rozstępy (łac. striae distensae) to częsty problem skóry występujący u 40% - 60% osób. Nie są uznawane za chorobę, ale są powodem dyskomfortu psychicznego, ze względu na swój nieestetyczny wygląd. Przyczyny powstawania rozstępów nie są do końca wyjaśnione. Częściej występują u kobiet, jednak mogą pojawiać się również u mężczyzn.

Jak powstają rozstępy?

Usuwanie rozstępów Szczecin

W procesie powstawania rozstępów dużą rolę przypisuje się uwarunkowaniu genetycznemu, mechanicznemu rozciąganiu skóry oraz hormonom - pojawiają się najczęściej w sytuacjach zupełnie fizjologicznych, jak ciąża czy okres dorastania. Dochodzi wtedy do zmiany proporcji ciała i rozciągania skóry w niektórych okolicach ciała oraz dużych przemian hormonalnych. Inne typowe sytuacje powstawania rozstępów to: otyłość, nadczynność nadnerczy i terapia sterydami.

Rozstępy najczęściej pojawiają się na piersiach, skórze brzucha, pośladkach, udach, ramionach i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Początkowo są różowo-czerwone, ze względu na przewagę procesów zapalnych w skórze. Z czasem stają się odbarwione z przewaga zaniku. Skóra wówczas przypomina bibułę - ze względu na utratę włókien kolagenowych i elastyny.

Rozstępy histopatologicznie i morfologicznie przypominają blizny, i klasyfikowane są w zależności od czasu tworzenia się, szerokości oraz długości.

Jak usunąć rozstępy?

Leczenie rozstępów jest trudne i zazwyczaj wymaga poddania się cyklom zabiegów. Nie ma do tej pory ostatecznego konsensusu postępowania terapeutycznego. W przypadku interwencji w początkowych stadiach (gdy rozstępy są różowo-czerwone), można osiągnąć lepsze wyniki leczenia, ponieważ minimalizujemy wtedy przemiany strukturalne naskórka. W przypadku starych zmian, efekty usuwania rozstępów są trudniejsze do osiągnięcia.

W zależności od sposobów likwidacji rozstępów, możemy je podzielić ze względu na stopnie inwazyjności zabiegów:

  1. Kremy z tretinoiną.
  2. Pilingi medyczne.
  3. Wysoko skoncentrowanego światła pulsacyjnego - IPL.
  4. Dermabrazja.
  5. Mezoterapia.
  6. Barwnikowy laser pulsacyjny.
  7. Laserowa fototermoliza.


Efekty laserowego usuwania rozstępów Laserowe usuwanie rozstępów w Szczecinie

Laserowe usuwanie rozstępów - cena