Toksyna botulinowa - zabiegi na twarz

Od czasu zatwierdzenia neurotoksyny botulinowej typu A (pot. botoksu), jako substancji do zastosowań kosmetycznych, stała się ona jednym z podstawowych środków w walce z efektami starzenia się skóry. W połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej, jak wypełniacze (kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia) czy mezoterapią (mezolift), toksyna botulinowa daje efektowne wyniki odmłodzenia skóry - nie tylko twarzy.

Postępowienie przed i po zabiegu

Przygotowanie pacjenta polega na szczegółowym wyjaśnieniu i ustaleniu z lekarzem przeprowadzającym zabieg zamierzanych do osiągnięcia efektów.

W trakcie rozmowy, lekarz szczegółowo wyjaśni możliwiości i skutki podania toksyny botulinowej, a także poinformuje o ewentualnych działaniach nieporządanych.

Przed zabiegiem zależy usunąc makijaż i przeprowadzić antyseptykę skóry np. za pomocą 70% alkoholu izopropylowego.
W celu poprawy komfortu zabiegu można zastosować miejscowo środki zmniejszające ból podczas injekcji: środki znieczulające, okłady chłodzące lub inne metody zmniejszające dyskomfort injekcji.

Ważnym jest, by po zabiegu pacjent pozostawał w pozycji pionowej przez przynajmniej 4 godziny. Oznacza to, że przez ten czas należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i manipulowania w obszarze injekcji.


Zastosowanie toksyny botulinowej w górnej części twarzy

Zmarszczki poziome czoła
Za powstawanie poprzecznych zmarszczek na czole odpowiedzialny jest mięsień czołowy. Jego praca polega na unoszeniu zarówno czoła, jak i brwi. Usuwanie zmarszczek w tej okolicy, wiąże się z dokładnym badaniem wpływu działania mięśnia, gdyż u różnych osób, w różnym zakresie wpływa na mimikę twarzy. Nieporządanym efektem leczenia może okazać się opadanie brwi, w wyniku zbyt rozległego jego porażenia przez toksynę botulinową. By uniknąć takiego efetku, zaleca się podawanie iniekcji w górną jego część. W zależności od tego, jaki obszar obszar jest leczeniem, toksynę botulinową podajemy w 5 do 10 iniekcjach - co najmniej 1 - 2cm powyżej oczodołu.

Zmarszczki pionowe czoła - Gładzizna
W przypadku zabiegów mających na celu redukcję zmarszczek na gładziźnie czoła, injekcje wykonywane są w dwa mięśnie: mięsień podłużny i mięsień marszczący brwi. Wstrzykując toksynę botulinową w brzusiec mięśnia marszczącego brwi, czubek igły powinien znajdować się około 1 cm nad oczodołem. Przy leczeniu zmarszczek przy nasadzie nosa, w zależności od długości mięśnia podłużnego, miejsca podania toksyny ustala lekarz i dzieli dawkę na jedno lub dwa wkłucia.

Zmarszczki wokół oczu - Kurze łapki
Zmarszczki wokół oczu spowodowane są nadczynnością części oczodołowej mięśnia okrężnego oka. Iniekcje podawane są w trzech punktach do poziomu skóry właściwej - około 1 cm od krawędzi oczodołu i 1,5 cm od bocznego kąta oka.

Botoks- podstawowe zabiegi

Zastosowanie toksyny botulinowej w środkowej części twarzy

Zmarszczki powiek dolnych
Na powiekach dolnych, zmarszczki powstają zazwyczaj pod wpływem aktywności dolnej części mięśnia okrężnego oka. Zastosowanie leczenia toksyną botulinową nie tylko powoduje redukcję występujących zmarszczek, ale i może szparę powiek oczu, a tym samym sprawić, że oczy będą wyglądały na większe. Jednakże ostrzykiwanie tej okolicy, dotyczy głównie zmarszczek powstałych naturalnie w procesie starzenia, natomiast zabieg nie jest zalecany w przypadku zmarszczek powstałych z przyczyny np. fotouszkoczenia (nadmierne opalanie się, korzystanie z solarium).
By zwiększyć efekt i skuteczność zabiegu, powinno się połączyć go z korekcją zmarszczek bocznych okolic oczu.

Zmarszczki nosa - Zmarszczki królicze
Przyczyną powstawania tych zmarszczek jest naturalna praca mięśni nosa, związana z wyrażaniem naszych emocji takich, jak śmianie się czy złoszczenie. Dodatkowo, uwidaczniają się bardziej, jeżeli korzystaliśmy z zabiegów redukcji zmarszczek gładzizny lub okolic oczu. Podczas leczenia iniekcje podaje się wysoko ponad boczną ścianę nosa, ale nie w okolicach bruzdy nosowo-wargowej - może do spowodować nieporządany efekt opadnięcia warg. Skuteczność redukcji tych zmarszczek zależy od naszej aktywności, a dokładniej od ilości używania mięśnia nosa.

Czubek nosa
Iniekcje z toksyny botulinowej podawane w czubek nosa mają na celu jego podniesienie. Leczenie to stosuje się zazwyczaj u osób, u których wraz z postępującymi procesami starzenia się skóry, nastąpiło jego naturalne opadnięcie.

Niekontrolowane rozszerzanie nozdrzy
Są osoby, u których pod wpływem niektórych emocji, następuje w różnym stopniu niekontrolowane rozszerzanie się nozdrzy. Jest to zaburzenie, które leczymy wstrzykując niewielkie ilości toksyny botulinowej po każdej stronie dolnej części mięśnia nosowego, jednak powyżej skrzydeł bocznych nosa.


Zastosowanie toksyny botulinowej w dolnej części twarzy

Zmarszczki w kącikach ust - zmarszczki marionetkowe
Do powstawania zmarszczek tzw. "marionetek" przyczynia się mięsień obniżacz kącików ust. Jego nadaktywność nadaje twarzy wyraz smutnej. Toksyna botulinowa jako neurotoksyna, powoduje częściowy paraliż - osłabia jego funkcjonowanie, a tym samym przywraca kąciki ust do pozycji naturalnej lub w zależności od dawki - wywołuje efekt ich podniesienia się.

Zmarszczki wokół ust
Zmarszczki w tym miejscu powstają na skutek skurczy mięśnia okrężnego ust, za sprawą fotouszkodzenia skóry (nadmierne opalanie, solarium) lub po prostu są wynikiem postępujących procesów starzenia się skóry. W przypadku zmarszczek wokół ust zazwyczaj stosuje się wypełniacze (kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia). Jednak możliwym jest podanie niewielkich dawek toksyny botulinowej, w celu zmniejszenia linii wokół ust oraz poprawienia ich wyglądu.

Powstający dołeczek na podbródku
Powstawanie dołeczków na podbródku wywołane jest zmniejszającą się z wiekiem ilością kolagenu i podskórnej tkanki tłuszczowej oraz wzrostem aktywności mięśnia podbródkowego. Toksynę botulinową podaje się w dwóch dawkach, w obie wyniosłości podbródka, blisko kości żuchwy. Dodatkowo, zabieg ten w pewnym stopniu zapobiega, powiększającego się z wiekiem wystawania wargi dolnej.

Uśmiech dziąsłowy
Jest to przypadłość anatomiczna i wiąże się ze zbytnią ekspozycją dziąseł u niektórych osób, w czasie uśmiechu/śmiania się. Bywa to często powodem ich zakłopotania. Leczenie polega na wstrzyknięciu niewielkich ilości toksyny botulinowej po obu stronach bruzdy nosowo-wargowej w mięsiań dźwigacz wargi górnej, około 0.5 cm od skrzydełek nosa.

Zmarszczki na szyi
Za powstawanie zmarszczek na szyi odpowiedzialny jest mięsień szeroki szyi - rozciąga się od żuchwy do okolicy obojczyka. Jego skórcze powodują powstawanie zarówno zmarszczcek poziomych, jak i poprzecznych na szyi i części dekoltu. Injekcję z toksyną botulinową podaje się w przednią jego część, redukując w efekcie jego funkcjonowanie i łagodząc powstawanie pionowych zmarszczek.

Zmarszczki na dekolcie
Kształt i wielkość zmarszczek na dekolcie spowodowany jest wieloma czynnikami. Powstająone m.in. pozycją w czasie snu, fotouszkodzeniem skóry (nadmiernym opalaniem się, korzystaniem z solarium) czy działaniem mięśnia piersiowego większego i szerokiego szyi. W przypadku zmarszczek na dekolcie, toksynę botulinową stosujemy, gdy zmarszczki powstały w wyniku nadaktywności mięśni i/lub są wynikiem naturalnych procesów starzenia się skóry. Zarówno dawkowanie, jak i rozmieszczenie injekcji określa lekarz przeprowadzający zabieg, po szczegółowym badaniu przedmiotowym.

Warto przeczytać: Toksyna botulinowa w leczeniu nadpotliwości

<< Toksyna botulinowa Toksyna botulinowa - cena