Rozstępy, czym są i jak się ich pozbyć?

Rozstępy, czym są i jak się ich pozbyć?

Rozstępy to różowe, czerwone lub fioletowe smugi na skórze, które często pojawiają się na brzuchu, piersiach, ramionach, pośladkach i udach. Z czasem zmieniają kolor na biały lub szary. Rozstępy szczególnie często występują u kobiet w ciąży (zwłaszcza w jej drugiej połowie). Dzięki różnym metodom i zabiegom możliwe jest leczenie, aż do całkowitej ich likwidacji.

Nie wszystkie rozstępy wyglądają tak samo. Różnią się w zależności od tego, jak długo je posiadasz, co je spowodowało oraz gdzie występują na ciele. Na ich wielkość, kolor i kształt wpływ ma także typu Twojej skóry.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy wydają się być spowodowane (dosłownie) rozciąganiem się skóry. Dodatkowo, ich intensywność wzrasta wraz ze wzrostem poziomu hormonów m.in. kortyzonu (hormon wytwarzany przez korę nadnerczy) –  osłabia on elastyczne włókna w skórze.

Powstawanie rozstępów jest często połączone z:

  • Ciążą – fizycznej rozciąganie skóry, wraz z czynnikami hormonalnymi, prawdopodobnie odgrywa tu istotną rolę, gdyż większość kobiet obserwuje w tym czasie powstawanie rozstępów,.
  • Przyrostem masy ciała – rozstępy pojawiają się, gdy w dość szybki sposób przybierzemy na wadze. Często widać je u osób intensywnie trenujących, głównie kulturystów, sztangistów – rozstępy występują na ramionach. Jednak mogą również pojawić się u nastolatków w okresie pokwitania (między 11 a 16 rokiem życia), w czasie tzw. skoku wzrostu.
  • Przyjmowanymi lekami – przewlekłe stosowanie kortykosteroidów, kremów, balsamów i pigułek zawierających sterydy również może przyczynić się do powstawania rozstępów,
  • Stanem zdrowia – rozległe rozstępy mogą wystąpić u osób chorych na zespół Cushinga czy zaburzenia w funkcjonowaniu nadnerczy. Podobnie zespół Marfana, Ehlersa-Danlosa i inne dziedziczne (genetyczne) zaburzenia są często skorelowane z ich pojawianiem się.

A więc, czynniki najczęściej wpływające na powstawania rozstępów to: płeć, uwarunkowanie genetyczne, szybko zwiększająca się masa ciała, stosowanie niektórych leków.

Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy nie są schorzeniem i nie wymagają medycznej ingerencji. Są natomiast defektem wyglądającym mało estetycznie, dlatego jeżeli już wystąpią, można je zredukować za pomocą ogólnie dostępnych metod:

  • Krem z retinoidami – niektóre badania wykazały, że krem zawierający retinoidy może poprawić wygląd rozstępów. Głównie tych, które są młodsze niż kilka miesięcy i nadal mają różowy lub czerwony kolor.
  • Laseroterapia – odpowiednie natężenie i długość fali lasera jest w stanie stymulować wzrost produkcji kolagenu, elastyny ​​i melaniny w skórze. Jednak dobór odpowiednich parametrów promieni lekarz określa, na m.in. na podstawie wieku, lokalizacji rozstępów i kolorytu skóry.
  • Mikrodermabrazja – mikrodermabrazja delikatnie usuwa najwyższe warstwy skóry. Tak pobudzona skóra wytwarza nową warstwę, która jest bardziej elastyczna. Ta terapia jest rozwiązaniem dla starszych rozstępów.