Peeling chemiczny w leczeniu trądziku

Swoją popularność w dermatologii peelingi chemiczne zdobyły dzięki dobrym wynikom terapeutycznym oraz prostej aplikacji. Zalecane są zwłaszcza dla osób z tłustą cerą skłonną do trądziku oraz w leczeniu trądziku pospolitego. Natomiast wśród pacjentów swoje uznanie zawdzięczają głównie stosunkowo niskiej cenie zabiegów i zadowalającym efektom leczenia.


Przyczyny trądziku

Samo schorzenie wywołane jest przez kilka nakładających się mechanizmów m.in.: zaburzenie wydzielania łojotoku, różnicowania nabłonka mieszków włosowych oraz proliferacji keratynocytów. Wszystko to prowadzi do blokowania się ujść mieszków włosowych (zmiany niezapalne) i stwarza doskonałe warunki do rozwoju mikroorganizmów (zmiany zapalne). Wspomnieć jednak należy, że wszystkie zmiany niezapalne i zapalne rozpoczynają się w ten sam sposób - jako małe zaskórniki, dlatego ważnym jest by zapobiegać ich powstawaniu.Jak działają peelingi chemiczne?

Głębokośc działania peelingu chemicznego

Leczenie trądziku przebiega najczęściej za pomocą środków farmakologicznych. Zalecane jest połączenie ich z powierzchownymi peelingami chemicznymi (kwas pirogronowy, kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas migdałowy). Jednak po zakończeniu leczenia również należy poddawać się zabiegom z zastosowaniem peelingów chemicznych, w celach podtrzymania uzyskanego efektu.

Główna zasada działania peelingów chemicznych polega na eksfoliacji naskórka (złuszczania) i działaniu przeciwzapalnym - nie tworzą się zmiany zapalne na skórze. Poza tym, usuwając warstwę rogową skóry, zwiększamy penetrację - wchłanianie stosowanych miejscowo leków i kosmetyków leczniczych.


Skuteczność działania peelingów chemicznych

Oprócz złuszczania naskórka i działania przeciwzapalnego, peelingi chemiczne mają jeszcze jedną ważną cechę - działają komedolitycznie (rozpuszczają zaskórniki). A więc działają bezpośrednio na przyczynę powstawania trądziku i nie dopuszczają do blokowania się ujść mieszków włosowych oraz gromadzenia się w nich łoju.


    Zalecane peelingi chemiczne:
  • Zmiany niezapalne - kwas glikolowy, kwas pirogronowy i kwas salicylowy
  • Zmiany zapalne - kwas salicylowy, kwas pirogronowy
  • Głębsze zmiany (guzkowo-torbielowe) - leczenie farmakologiczne

Dodatkowe korzyści stosowania peelingów chemicznych

Oprócz znacznej redukcji trądziku peelingi chemiczne (lekarskie) przynoszą dodatkowe korzyści skórze. Zmniejszają wydzelanie łoju - zalecane dla cery tłustej, zamykają pory i redukują ilość melaniny - rozjaśniają przebarwienia.


Jednakże należy pamiętać, że aktywny trądzik jest chorobą skóry, a skutecznym jego leczeniem powinien zająć się lekarz.

<< Peeling chemiczny Peeling chemiczny - cena