Nadpotliwość - leczenie nadpotliwości

Pocenie się jest sposobem organizmu na kontrolę temperatury ciała. Jednak u osób z nadmierną potliwością, pot wydzielany jest w ilościach znacznie przekraczających potrzeby organizmu.

Dotychczas nie ustalono przyczyn problemów z nadmierną potliwością. Niektóre badania medyczne sugerują jednak, że może ona być uwarunkowana genetycznie, gdyż osoby cierpiące na nią, często posiadają krewnego z tym samym problemem.

Nadmierna potliwość jest spowodowana nadaktywnością gruczołów potowych, należących do grupy gruczołów wydzielania zewnętrznego, służących m.in. do kontroli przez organizm ciepłoty ciała. Gruczoły te zlokalizowane są praktycznie na całej powierzchni ciała, jednak największa ich koncentracja znajduje się po wewnętrznej stronie dłoni, na stopach i pod pachami. Nadpotliwość, czyli nadmierna produkcja potu przez gruczoły nie zawsze dotyczy całego ciała. Często zdarza się, że osoby cierpiące na tą przypadłość, skarżą się tylko na jeden, konkretny rejon ciała (np. dłonie, klatka piersiowa, pachy czy stopy). Problem jest na tyle poważny, że ciągle wilgotne elementy skóry, utrudniają im normalne funkcjonowanie zawodowe czy życie towarzyskie (nadmierna potliwość nie zawsze wiąże się z przykrym zapachem, którego powodem są bakterie kolonizujące rejony skóry, na których występuje nadaktywność gruczołów).

Nadpotliwość, leczenie nadpotliwości
  Przyczyny nadmiernej potliwości:
 • stres, silne emocje
 • temperatury: zimno i ciepło
 • używki: alkohol, kawa, palenie papierosów
 • w zależności od pory dnia
 • ćwiczenia fizyczne

Według badań medycznych, na nadpotliwość cierpi ok. 1% populacji. A jej występowanie objawia się zazwyczaj w drugiej – trzeciej dekadzie życia.

  Rodzaje nadpotliwości:
 • miejscowa (częstsza) - dotyczy stóp, dłoni i pach, czasami również twarz.
 • uogólniona (rzadsza) – dotyczy całego ciała.

O ile postać uogólniona jest przeważnie wynikiem współistnienia innych chorób, np. infekcji, cukrzycy czy nadczynności tarczycy i zanika pod wpływem leczenia choroby podstawowej, o tyle w postaci miejscowej zalecane jest leczenie preparatami takimi, jak np. BOTOX®.

Najskuteczniejszą i zalecaną metodą leczenia nadpotliwości dłoni, stóp, pach i twarzy jest podawanie toksyny botulinowej. Efekty zabiegu pojawiają się po kilkunastu dniach, a jego działanie utrzymuje się kilka miesięcy. BOTOX® jest lekiem podawany jest w postaci injekcji. Blokuje działanie nerwów dochodzących do gruczołów wydzielniczych, a tym samym zapobiega wydzielaniu się potu.

Leczenie nadpotliwości - cena