Dermatologia Estetyczna | Dermestetic Szczecin

Dermatologia estetyczna Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna jest działem medycyny, zajmującym się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych za pomocą działań zapobiegawczych, zorientowanych w dużej mierze na profilaktyce starzenia się skóry. A następnie w rekonstrukcji, mającej odtworzyć stan sprzed tego procesu.

Poza problematyką starzenia medycyna estetyczna zajmuje się również korektą szeroko pojętych defektów estetycznych o rozmaitym podłożu, takich jak: blizny, zapadnięte policzki, miejscowa otyłość, cellulit, rozstępy i wiele innych mogących wpłynąć na dyskomfort płynący z własnego wyglądu. W odróżnieniu od chirurgii plastycznej, opiera się wyłącznie na pozachirurgicznych zabiegach. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie wymagają pobytu w szpitalu i są wykonywane ambulatoryjnie.


Kiedy powstała?

Medycyna estetyczna pojawiła się w latach 70. XX wieku. Za jej ojca uważa się endokrynologa Jean Jacques Legranda, który w 1973 r. w Paryżu założył – pierwsze tego typu – Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Do Polski dotarła w latach 90. XX w. Przy Polskim Towarzystwie Lekarskim powstała w tym okresie Sekcja Medycyny Estetycznej, pierwsza rodzima organizacja dedykowana popularyzacji medycyny estetycznej w środowisku medycznym i poza nim.


Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą:

  • iniekcje toksyny botulinowej - redukcja zmarszczek minicznych na twarzy,
  • wypełnianie ubytków skóry kwasem hialuronowym - usuwanie zmarszczkek statycznych,
  • modelowanie i korekta rysów twarzy, wolumetria, powiększanie i redukcja asymetrii ust,
  • rewitalizacja skóry, zwłaszcza tej, z wyraźnymi oznakami starzenia się,
  • laserowe, mechaniczne i chemiczne usuwanie przebarwień oraz innych defektów skóry (np. brodawek, blizn, rozstępów),
  • modelowanie sylwetki ciała (m.in. redukcja tkanki tłuszczowej, cellulitu).


Swą popularność, dermatologia estetyczna zawdzięcza stosunkowo szybkim, bezpiecznym oraz nieinwazyjnym metodom poprawy jakości życia pacjentów. Ludzie, nie chcą już tylko cieszyć się dobrym zdrowiem, chcą przy tym również dobrze wyglądać.


POLECANE ZABIEGI