Usuwanie odcisków (modzele, nagniotki) Zabiegi laserowe

Modzel (Callus)

Usuwanie modzeli (odcisków) To pogrubienie warstw naskórka powstające jako reakcja obronna na przewlekle utrzymujące się czynniki mechaniczne. Modzele powstają np. na palcach u gitarzystów, wioślarzy, na kolanach u modlących się, na stopach osób noszących źle dopasowane buty. Zwykle nie daje dolegliwości.

Leczenie: Można je ścierać pumeksem, złuszczać preparatami złuszczającymi lub odparowywać laserem CO2 w znieczuleniu nasiękowym.


Nagniotek (Clavus)

Usuwanie nagniotków (odcisków) Powstaje w sposób podobny, jak modzel. Jednak w części centralnej nagniotka wytwarzany jest stopniowo czop rogowy. Ma on zazwyczaj kształt odwróconego stożka (ostra część skierowana jest w głąb skóry właściwej). Powoduje to w wielu przypadkach ucisk na zakończenia nerwowe i ostry ból w trakcie miejscowego ucisku.

Zmiany zwykle występują na stopach i towarzyszą nieprawidłowościom anatomicznym. Często występują u kobiet i osób noszących niewygodne obuwie.

Leczenie: W pierwszej kolejności powinno polegać na usunięciu przyczyny powstawania zmian, następnie przez dłuższy czas konieczne jest ścieranie warstwy rogowaciejącej mechanicznie, złuszczanie chemiczne lub odparowanie za pomocą lasera CO2.


« Zabiegi laserowe Usuwanie odcisków (modzele, nagniotki) - cena »